Bulbárny syndróm

Bulbárny syndrómBulbárny syndróm je termín, ktorý sa používa hlavne v neurológii. Obsahuje celý súbor príznakov, ktoré sa objavia vo funkcii narušeného IX-XII. (Tj 9-12) hlavného nervu. Viac dôležitých informácii o príčinách, prejavoch a diagnostike sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

Bulbárny syndróm a jeho príčiny


Aby sa narušila funkcia týchto nervov hlavy, musí sa zvyčajne vyskytnúť porucha centrálneho nervového systému ovplyvňujúca oblasť rozšírenej miechy.

Ide napríklad o mozgovú mŕtvicu, lokálne rastúce mozgové nádory, postihnutie oblasti pri roztrúsenej skleróze a amyotrofickej laterálnej skleróze.

Niekedy nemusí byť príčina v centrálnom nervovom systéme, ale v samotných odstupujúcich nervoch, typickým príkladom je zápalová polyradikuloneuritída Guillainov-Barreho syndrómu a myasthenia gravis spojená s narušením neuromuskulárneho prenosu signálu.

V týchto prípadoch však dochádza aj k mnohým poruchám ďalším nervom v iných častiach tela.

Príznaky

Symptómy bulbárneho syndrómu súvisia s narušenou funkciou vyššie uvedených nervov. Tieto nervy majú viacero rozličných funkcii, pričom najviditeľnejší je ich význam pri prehĺtaní a ovládaní priečne pruhovaných svalov nosohltana, ktorý sa podieľa na tvorbe reči.

Osoba s rozvinutým bulbárnym syndrómom má nosovú a huhňavú reč a má problémy so správnou artikuláciou.

Okrem toho vznikajú ťažkosti s prehĺtaním a existuje zvýšené riziko vdýchnutia potravy alebo tekutiny. Mnoho ľudí s bulbárnym syndrómom môže zažiť nedobrovoľné zášklby jazyka (fascikulácia).

Diagnóza Bulbárného syndrómu

Bulbárny syndróm by mal určiť neurológ a potom by mal rozhodnúť o ďalšom vyšetrovacom postupe vhodnom na určenie príčiny.

Tento postup môže zahŕňať vyšetrenie anatomickej oblasti pomocou CT skenovania alebo magnetickej rezonancie alebo odberu mozgovomiechovej tekutiny pomocou lumbálnej punkcie.

Funkcia nervov a neuromuskulárneho prenosu v tele sa môže skúmať pomocou elektromyografie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bulbarni-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button