Poruchy erekcie

poruchy erekciePorucha erekcie je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu dostatočnú na pohlavný styk. Problémy s erekciou z času na čas nie sú nevyhnutne dôvodom na obavy. Ak je erektilná dysfunkcia pretrvávajúcim problémom, môže spôsobiť stres, ovplyvniť vaše sebavedomie a prispieť k problémom vo vzťahu. Problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie môžu byť tiež znakom zdravotného stavu, ktorý potrebuje liečbu a rizikový faktor srdcových ochorení.

Ak máte problémy s erektilnou dysfunkciou, povedzte to svojmu lekárovi – aj keď ste v rozpakoch. Niekedy liečba primárneho stavu stačí na zvrátenie erektilnej dysfunkcie.

V iných prípadoch môžu byť potrebné lieky alebo iné spôsoby liečby.

Možné príčiny poruchy erekcie


Mužské sexuálne vzrušenie je zložitý proces, ktorý zahŕňa mozog, hormóny, emócie, nervy, svaly a krvné cievy.

Erektilná dysfunkcia môže byť výsledkom problému s ktorýmkoľvek zo spomenutého. Podobne aj stresové a duševné zdravie môžu spôsobiť alebo zhoršiť erektilnú dysfunkciu.

Niekedy kombinácia fyzických a psychologických problémov spôsobuje poruchy erekcie.

Napríklad malý zdravotný problém , ktorý spomaľuje vašu sexuálnu odpoveď, môže spôsobiť úzkosť a tým pádom zťaženie dosiahnutia erekcie.

1. Faktory životného štýlu a poruchy emócií

Pre dosiahnutie erekcie, musí človek najskôr prejsť takzvanou fázou vzrušenia. Táto fáza môže byť emocionálnou odpoveďou. Ak má človek emocionálnu poruchu, ovplyvňuje to schopnosť sexuálne sa vzrušovať.

Depresia a úzkosť sú spojené so zvýšeným rizikom impotencie. Depresia je pocit smútku, straty nádeje alebo bezmocnosti. Únava súvisiaca s depresiou môže tiež spôsobiť poruchu erekcie.

Úzkosť môže byť ďalšou príčinou impotencie. Ak človek nedokázal v minulosti dosiahnuť erekciu, môže sa obávať, že v budúcnosti tiež nebude schopný dosiahnuť stoporenie. Človek môže dosiahnúť erekciu len s určitým partnerom.

Osoba s poruchou osobnosti,, ktorá súvisí s úzkosťou, môže byť schopná mať plnú erekciu keď masturbuje alebo spí, ale napriek tomu nie je schopná udržať erekciu počas pohlavného styku.

Zneužívanie drog ako je kokaín a amfetamíny, môže tiež spôsobiť impotenciu.

Časté požívanie alkoholu a alkoholizmus môžu ovplyvniť schopnosť osoby dosiahnuť alebo udržať erekciu.

2. Neurologické a nervové poruchy

Niektoré neurologické stavy môžu zvýšiť riziko impotencie.

Nervové stavy ovplyvňujú schopnosť mozgu komunikovať s reprodukčným systémom. To môže zabrániť tomu, aby osoba dosiahla erekciu.

Neurologické poruchy súvisiace s impotenciou zahŕňajú:

Pretekári na bicykli na dlhé vzdialenosti môžu zažiť dočasnú impotenciu. Je to preto, že opakovaný tlak na zadok a pohlavné orgány môže ovplyvniť funkciu nervov.

3. Endokrinné ochorenia

Endokrinný systém človeka produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus, sexuálne funkcie, reprodukciu, náladu a oveľa viac.

Diabetes mellitus je príkladom endokrinného ochorenia, ktoré môže spôsobiť, že osoba trpí impotenciou a má poruchy erekcie.

Cukrovka ovplyvňuje schopnosť tela využívať hormonálny inzulín. Jedným z vedľajších účinkov spojených s chronickým diabetom je poškodenie nervov. To ovplyvňuje cit v penise.

Ďalšie komplikácie spojené s cukrovkou sú zhoršenie prietoku krvi a hladiny hormónov. Oba tieto faktory môžu prispieť k impotencii.

4. Užívanie liekov

Užívanie určitých liekov môže ovplyvniť prietok krvi, čo môže viesť k poruche erekcie. Osoba by nikdy nemala prestať užívať liek bez povolenia lekára, aj keď je známe, že spôsobuje impotenciu.

Medzi príklady liekov, o ktorých je známe, že spôsobujú impotenciu a poruchy erekcie, patria:

 • alfa-adrenergné blokátory vrátane tamsulozínu (Flomax)
 • beta-blokátory, ako je karvedilol (Coreg) a metoprolol (Lopressor)
 • rakovinové chemoterapeutické lieky, ako je cimetidín (Tagamet)
 • látky tlmiace centrálny nervový systém, ako je alprazolam (Xanax), diazepam (válium) a kodeín (nájdené v rôznych značkových liekoch)
 • stimulanty centrálneho nervového systému, ako je kokaín alebo amfetamíny
 • diuretiká, ako je furosemid (Lasix) a spironolaktón (Aldactone)
 • selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo SSRI (Prozac, Paxil)
 • syntetické hormóny, ako je leuprolid (Eligard)

 5. Kardiovaskulárne ochorenia 

Choroby, ktoré ovplyvňujú srdce a jeho schopnosť pumpovať krv, môžu spôsobiť impotenciu. Bez dostatočného prietoku krvi do penisu človek nedokáže dosiahnuť erekciu.

Ateroskleróza, stav, ktorý spôsobuje upchatie krvných ciev, môže spôsobiť poruchy erekcie. Vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak (hypertenzia) sú tiež spojené so zvýšeným rizikom impotencie.

Diagnostika

Váš lekár vám položí otázky týkajúce sa vašich príznakov a zdravotnej anamnézy. Môžu sa vykonať testy na zistenie, či sú vaše príznaky spôsobené zdravotným stavom.

Mali by ste očakávať fyzikálne vyšetrenie , kedy bude lekár  počúvať vaše srdce a pľúca, skontroluje krvný tlak a vyšetrí vaše semenníky a penis.

Odporučené môže byť rektálne vyšetrenie na kontrolu prostaty. Okrem toho budú vyšetrené krvné alebo močové testy.

Terapia poruchy erekcie

Liečba poruchy erekcie je dostupná, vrátane liekov na predpis, prírodných liekov a zmien životného štýlu.

Lieky na predpis

Existuje množstvo liečebných postupov, ktoré možno použiť. Lieky na predpis a iné lekárske zákroky na pomoc pri liečbe impotencie zahŕňajú:

 • sildenafil (Viagra)
 • tadalafil (Cialis)
 • vardenafil (Staxyn, Levitra)
 • náhrady testosterónu
 • operácie krvných ciev
 • psychologické poradenstvo
 • prírodné prostriedky

Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť liekom na predpis, existuje množstvo prírodných liekov, ktoré pomáhajú liečiť impotenciu.

Niektoré prírodné alebo alternatívne lieky proti impotencii zahŕňajú:

 • akupunktúra
 • ginseng
 • šťava z granátového jablka

Použitie akýchkoľvek prírodných liekov konzultujte so svojim lekárom.

Zmeny životného štýlu

Či má človek fyzickú alebo emocionálnu príčinu impotencie, existuje veľa prípadov, keď zmena životného štýlu pomôže zmierniť boj s poruchou erekcie.

Príklady pozitívnych zmien sú:

Kedy navštíviť lekára

Rodinný lekár je vhodným odborníkom na začatie liečby, pri problémoch s erekciou. Informujte sa u svojho lekára, ak:

 • máte obavy z vašej erekcie alebo máte iné sexuálne problémy, ako je predčasná alebo oneskorená ejakulácia
 • máte cukrovku, srdcové choroby alebo iný známy zdravotný stav, ktorý môže súvisieť s erektilnou dysfunkciou
 • máte ďalšie príznaky spolu s poruchou erekcie

Prevencia poruchy erekcie 

Poruchy erekcie môžu mať veľký počet rozličných príčin, ale stále existujú opatrenia, ktoré môžete použiť na prevenciu.

Metódy možnej prevencie zahŕňajú:

 • fyzické cvičenie, ktoré znižuje riziko impotencie
 • vyhýbanie sa fajčeniu, drogám alebo zneužívaniu alkoholu
 • dostatok spánku
 • zdravá výživa
 • zníženie stresu, úzkosti a depresie

Impotencia môže zmeniť život človeka a ovplyvniť jeho sebavedomie. Hoci starnutie je často spojené s poruchou erekcie, nie je nevyhnutne jednou z príčin impotencie. Porucha erekcie sa nepovažuje za prirodzenú súčasť starnutia. Starnutie je len rizikovým faktorom.

Aj keď erektilná dysfunkcia môže mať negatívny vplyv na sexuálny život, je to liečiteľný stav. Existuje mnoho intervencií, ktoré môžu pomôcť osobe získať späť svoje sexuálne funkcie, vrátane prírodných liekov, farmaceutických liekov a zmien životného štýlu.

Keďže impotencia môže signalizovať primárny zdravotný problém, dohodnite si s lekárom stretnutie, ak sa tento stav chronicky opakuje, aj keď si myslíte, že je to len stres.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button