Brnenie jazyka

brnenie jazykaBrnenie jazyka patrí medzi menej časté príznaky, ktoré väčšinou súvisia s poruchami inervácie jazyka, ktoré nájdeme napríklad pri narušení jazykových nervov, pri poruchách vnútorného prostredia a nedostatku určitých vitamínov.

Čo všetko môže brnenie jazyka spôsobiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny brnenia jazyka:


1. Epilepsia

Brnenie jazyka môže byť súčasťou tzv. aury, čo je veľmi ťažko opísateľný stav predchádzajúci epileptickému záchvatu.

Aura je u každého jedinca trochu iná a môže okrem brnenia jazyka zahŕňať veľké množstvo ďalších zmyslových vnemov vrátane čuchových, zrakových a sluchových.

2. Mozgové príhody

Mozgová mŕtvica môže spôsobovať poruchy citlivosti jednotlivých častí tela vrátane jazyka. Poruchy citlivosti môžu zahŕňať stratu citlivosti alebo vznik pocitov ako je brnenie.

Náhle objavenie sa brnenia jazyka, obzvlášť ak je spojené s poruchami reči, hybnosti alebo citlivosti ďalších častí tela, je dobrým dôvodom okamžitej návštevy lekára, a to aj keď ťažkosti rýchlo vymiznú.

V takom prípade totiž môže ísť o situáciu známu ako TIA (prechodný ischemický záchvat), ktorý môže byť nasledovaný rozsiahlou mozgovou mŕtvicou.

3. Roztrúsená skleróza

Táto autoimunitná choroba spôsobuje poškodenie mozgu a miechy s mnohými možnými neurologickými prejavmi vrátane porúch citlivosti a hybnosti.

4. Minerálový rozvrat

Pocit brnenia jazyka môžu sprevádzať odchýlky koncentrácie sérových iónov a objavujú sa napríklad pri nízkej koncentrácii vápnika a vysokej koncentrácii draslíka.

5. Znížená funkcia štítnej žľazy

Brnenie jazyka býva popisované ako menej bežný príznak pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy. Presný dôvod však nie je známy.

6. Otrava ťažkými kovmi

Otrava spôsobená rôznymi ťažkých kovov môže byť sprevádzaná aj brnením jazyka. Príkladom môže byť otrava olovom a otrava ortuťou.

7. Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje vznik zápalu jazyka (glositída) s jeho začervenaním a vyhladením.

Stav býva sprevádzaný nepríjemným pocitom pálenia a brnenia jazyka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brneni-jazyka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button