Zoely

ZoelyZoely je kombinovaný liek, ktorý patrí do skupiny hormonálne antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú estradiol (patrí medzi estrogény) a nomegestrol (patrí medzi gestagény).

Princíp lieku Zoely


Pravidelné podávanie estrogénu a gestagénu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (ovulácia je stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Zoely je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť určený aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Zoely existuje vo forme tabliet o sile 2,5/1,5 mg (2,5 mg nomegestrola a 1,5 mg estradiola ) a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal užívať.

Jedno balenie obsahuje 28 tabliet, z čoho 24 bielych tabliet obsahuje aktívne látky a 4 žlté tablety sú bez účinných látok.

Liek sa užíva každý deň v dávke 1 tableta bez prestávky a v období užívania žltých neúčinných tabliet sa objavuje krvácanie.

Nevýhody

Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Medzi najzávažnejšie riziko užívateliek hormonálnej antikoncepcie patrí nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi menej závažné nežiaduce účinky patria bolesti hlavy, zmeny nálad, depresia, nevoľnosť, akné, bolesť v prsníkoch alebo nepravidelná menštruácia.

Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je určený pre pacientky, ktoré majú trombózu (vznik krvnej zrazeniny), pľúcnu embóliu alebo závažné ochorenie pečene.

Taktiež liek nesmú užívať pacientky, ktoré niekedy mali srdcový infarkt, cievnu mozgovú príhodu alebo anginu pectoris.

Okrem toho liek nie je určený ženám, ktoré sú tehotné. Užívanie lieku sa neodporúča pacientkam mladším ako 18 rokov alebo dojčiacim ženám.

Zoely obsahuje laktózu, a preto tento liek nie je vhodný pre určitú skupinu pacientiek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button