Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Zocor

ZocorZocor je liek radiaci sa medzi statíny, ktorých využitie nájdeme na liečbu vysokého cholesterolu. Tento typ lieku užíva väčšina interne liečených pacientov. Patrí medzi hypolipidemiká a jeho účinnou zložkou je simvastatín.

Princíp lieku Zocor


Zocor je liek, ktorý znižuje hladinu celkového cholesterolu, „zlého“ cholesterolu (LDL cholesterolu) a mastných látok nazývaných triglyceridy v krvi.

Zároveň pomáha zvyšovať hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterolu).

Využitie

Zocor sa najviac využíva na liečbu pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi (primárnu hypercholesterolémiu) alebo zvýšenej hladine tukov v krvi (zmiešanú hyperlipidémiu).

Taktiež sa využíva pri dedičnom ochorení (homozygotnej familiárnej hypercholesterolémie), ktorá zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Okrem toho sa môže použiť na liečbu ischemickej choroby srdca (ICHS) alebo keď je vysoké riziko ICHS (pretože máte cukrovku, v minulosti ste mali mozgovú príhodu alebo iné cievne ochorenie).

Podávanie

Veľkosť dennej dávka záleží na odporúčaní lekára, ale aj na závažnosti choroby. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 mg, 20 mg, 40 mg a 80 mg.

Zvyčajná počiatočná dávka pre dospelého pacienta je 10 mg, 20 mg alebo v niektorých prípadoch 40 mg až 80 mg denne.

Maximálna denná dávka je 80 mg denne, ktorá sa nesmie prekročiť. Pre deti a dospievajúcich (vo veku 10 – 17 rokov) je odporúčaná zvyčajná počiatočná dávka 10 mg denne.

Maximálna odporúčaná dávka je 40 mg denne. Liek sa užíva večer s jedlom alebo bez jedla. Počas užívania Zocoru sa musí naďalej pokračovať v diéte na zníženie cholesterolu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Statíny môžu spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení Zocoru do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Taktiež môže spôsobiť tráviace problémy (bolesť brucha, zápcha, plynatosť, hnačka, vracanie) a bolesti hlavy.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuch tváre, jazyka a hrdla, ktorý môže spôsobiť ťažkosti pri dýchaní.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s pečeňou. Okrem toho nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 10 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby sa pacient musí vyvarovať konzumácii alkoholických a grapefruitových nápojov.

Zocor obsahuje laktózu, preto nie je vhodný pre určitú skupinu pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button