Zocor

ZocorZocor je liek radiaci sa medzi statíny, ktorých využitie nájdeme na liečbu vysokého cholesterolu. Tento typ lieku užíva väčšina interne liečených pacientov. Patrí medzi hypolipidemiká a jeho účinnou zložkou je simvastatín.

Princíp lieku Zocor


Zocor je liek, ktorý znižuje hladinu celkového cholesterolu, „zlého“ cholesterolu (LDL cholesterolu) a mastných látok nazývaných triglyceridy v krvi.

Zároveň pomáha zvyšovať hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL cholesterolu).

Využitie

Zocor sa najviac využíva na liečbu pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi (primárnu hypercholesterolémiu) alebo zvýšenej hladine tukov v krvi (zmiešanú hyperlipidémiu).

Taktiež sa využíva pri dedičnom ochorení (homozygotnej familiárnej hypercholesterolémie), ktorá zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Okrem toho sa môže použiť na liečbu ischemickej choroby srdca (ICHS) alebo keď je vysoké riziko ICHS (pretože máte cukrovku, v minulosti ste mali mozgovú príhodu alebo iné cievne ochorenie).

Podávanie

Veľkosť dennej dávka záleží na odporúčaní lekára, ale aj na závažnosti choroby. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 mg, 20 mg, 40 mg a 80 mg.

Zvyčajná počiatočná dávka pre dospelého pacienta je 10 mg, 20 mg alebo v niektorých prípadoch 40 mg až 80 mg denne.

Maximálna denná dávka je 80 mg denne, ktorá sa nesmie prekročiť. Pre deti a dospievajúcich (vo veku 10 – 17 rokov) je odporúčaná zvyčajná počiatočná dávka 10 mg denne.

Maximálna odporúčaná dávka je 40 mg denne. Liek sa užíva večer s jedlom alebo bez jedla. Počas užívania Zocoru sa musí naďalej pokračovať v diéte na zníženie cholesterolu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Statíny môžu spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení Zocoru do liečby mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Taktiež môže spôsobiť tráviace problémy (bolesť brucha, zápcha, plynatosť, hnačka, vracanie) a bolesti hlavy.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuch tváre, jazyka a hrdla, ktorý môže spôsobiť ťažkosti pri dýchaní.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s pečeňou. Okrem toho nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 10 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Počas liečby sa pacient musí vyvarovať konzumácii alkoholických a grapefruitových nápojov.

Zocor obsahuje laktózu, preto nie je vhodný pre určitú skupinu pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button