Znobact

ZnobactZnobact je liek, ktorý je využívaný na liečbu rôznych infekcií. Patrí medzi antibiotiká zo skupiny cefalosporíny 2. generácie a jeho účinnou látkou je cefuroxím.


Princíp lieku Znobact

Cefuroxím narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Využitie

Znobact sa využíva na liečbu rôznych infekcií ako u dospelých, tak aj u detí. Jeho najčastejšie využitie nájdeme na liečbu infekcie dýchacích ciest (vrátane zápalu mandlí, zápalu nosových dutín, zápalu stredného ucha, zápalu priedušiek a zápalu pľúc). Taktiež sa využíva na liečbu infekcie močových ciest a na liečbu infekcie kože a mäkkých tkanív.

Okrem toho sa môže využiť aj na liečbu lymskej boreliózy a to je infekcia, ktorú šíria parazity nazývané kliešte.

Podávanie

Veľkosť dávky záleží na lekárovi, ale aj na závažnosti a druhu infekcie. Znobact sa vyrába vo forme tabliet o sile 250 mg a 500 mg. Odporúčaná dávka pre dospelého pacienta je 250 mg až 500 mg dvakrát denne.

Odporúčaná dávka pre deti je 10 mg/kg (maximálne 125 mg) až 15 mg/kg (maximálne 250 mg) dvakrát denne. Tablety sa užívajú vcelku najlepšie po jedle (to pomôže zvýšiť účinnosť liečby) a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody. Dĺžku liečby určuje lekár a pacient by ju nemal meniť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Znobact môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria tráviace problémy (napr. hnačka, nevoľnosť, bolesť brucha), bolesti hlavy alebo plesňové infekcie (napr. kandidóza). Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí zvýšenie počtu jedného druhu bielych krviniek (eozinofília), ale aj zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov (pečeňové testy).

Tento liek môže spôsobiť závraty, a preto by sa mal pacient vyvarovať riadeniu vozidla alebo obsluhe stroja. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú vyrážky a opuch, ktorý niekedy postihuje tvár alebo ústa a tým môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním.

Liek nie je vhodný deťom, ktoré sú mladšie ako 3 mesiace. Okrem toho nie je určený pre pacientov, ktorí sú alergickí na penicilín, cefuroxím alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.