Zeota HCT

Zeota HCTZeota HCT je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinné látky sú olmesartan medoximil (patrí medzi sartany) a hydrochlorotiazid (patrí medzi diuretiká).

Princíp lieku Zeota HCT


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém.

Olmesartan medoximil rozširuje krvné cievy a hydrochlorotiazid znižuje krvný tlak tým, že pôsobí na obličky, ktoré potom tvoria viac moču, a pomáhajú tak organizmu zbavovať sa prebytočných tekutín.

Využitie

Prípravok Zeota HCT používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Kombinovaný preparát je vhodný nie ako prvá voľba, ale skôr u už stabilizovaného pacienta, ktorý je liečený väčším množstvom liekov a my chceme znížiť množstvo užívaných tabliet.

Liek môže dostať pacient aj v tom prípade, že liečba samotným olmesartanom medoxomilom neviedla k dostatočnej úprave krvného tlaku.

Podávanie

Liek Zeota HCT sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile od 20/12,5 do 40/25 miligramov (20-40 miligramov olmesartanu a 12,5-25 miligramov hydrochlorotiazidu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne, pričom sa zvyčajne začína slabšou verziou lieku. Liek sa môže užívať s jedlom i bez jedla.

Dávka sa užíva každý deň v rovnakom čase. Je dôležité, aby sa prípravok užíval tak dlho, kým lekár nerozhodne inak.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Zeota HCT môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy a opuchy.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú závažné ochorenie obličiek, nízku hladinu draslíka alebo sodíka v krvi, vysokú hladinu vápnika alebo kyseliny močovej (môže spôsobiť dnu) v krvi, poruchy s odtokom žlče zo žlčníka (nepriechodnosť žlčových ciest, napr kvôli žlčníkovým kameňom).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí sú liečení liekmi obsahujúcich aliskiren.

Okrem toho sa neodporúča užívať pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek môže spôsobiť ospalosť alebo závraty, a preto sa neodporúča riadiť vozidlo alebo obsluhovať stroj.

Liek obsahuje laktózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button