Zaranta

ZarantaZaranta je novší liek radiaci sa do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.

Princíp lieku Zaranta


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina rosuvastatín.

Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Použitie je veľmi široké. Preparát podávame nielen pri vysokéhom cholesterole, ale aj pacientom s ischemickou chorobou srdca vrátane angíny pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.

Podávanie

Záleží na odporúčanie lekára, avšak väčšinou sa podáva denne jedna tableta preparátu o sile 10 až 40 miligramov, len veľmi výnimočne sa u rizikových pacientov podávajú vyššie dávky ako 40 miligramov denne.

Tento liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Pacient by sa mal vyhnúť nadmernej konzumácii alkoholických nápojov počas užívania lieku. Pacientka by nemala užívať daný preparát, ak je tehotná alebo dojčí.

Ak je pacientka tehotná počas užívania Zaranty, okamžite by mala prestať užívať tento liek a informovať svojho lekára.

Nevýhody

Zaranta môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení lieku do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňových testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázy ihneď.

Ak sa u pacienta objaví akýkoľvek z nasledujúcich príznakov je nutné okamžite vysadiť preparát.

Medzi takéto príznaky patria napr. ťažkosti s dýchaním s opuchom tváre, pier, jazyka alebo hrdla alebo bez neho, opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, ktorý môže spôsobiť ťažkosti s prehĺtaním, výrazné svrbenie pokožky (s vyvýšenou vyrážkou).

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, bolesť žalúdka, zápcha, nevoľnosť, bolesť svalov, pocit slabosti, závrat, zvýšené množstvo bielkovín v moči (zvyčajne vymizne samotné, bez potreby prerušiť liečbu tabletami Zaranty), cukrovka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button