Vinpocetine

VinpocetineVinpocetine je liek, ktorý sa používa na liečbu mozgových porúch pri zhoršenom okysličení mozgu. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou zložkou je vinpocetín.

Princíp lieku Vinpocetine


Vinpocetín zlepšuje prietok krvi mozgom a tým aj mozgovú látkovú výmenu (metabolizmus).

Obmedzuje agregáciu (zhlukovanie) krvných doštičiek, znižuje viskozitu krvi a zvyšuje elasticitu červených krviniek. Tým znižuje alebo potláča poruchy vyvolané nedostatočným krvným zásobením mozgu.

Predpokladá sa aj pozitívny vplyv vinpocetínu na sústavu neuromediátorov (zlúčeniny v nervovom systéme prenášajúce nervové vzruchy).

Využitie

Vinpocetine podávame pacientom s mozgovými poruchami pri zhoršenom okysličení mozgu. Vhodnou indikáciou je vaskulárna demencia, cievne ochorenia sietnice a vnútorného ucha

Okrem toho sa môže podávať aj ako pomocný liek v období po prebehnutej ischemickej mozgovej mŕtvici.

Dokonca sa používa aj pri bežných poruchách ako sú závratybolesti hlavy, šumenie v ušiachzhoršená pamäťporuchy koncentrácieúzkosťporuchy pohybu, ale aj u žien s ťažkosťami v prechode (návaly horúčavypotenie, bolesti hlavy, závraty).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Vinpocetine sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 miligramov. Počiatočné dávkovanie pre dospelého pacienta je 1 až 2 tablety trikrát denne, maximálne 30 dní. Pri dlhodobej liečbe sa užíva 1 tableta trikrát denne. Liek sa užíva vždy po jedle a zapije sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Vinpocetine môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má len minimum vedľajších účinkov. Niektorí pacienti sa sťažujú na neurčité tráviace ťažkostisucho v ústachmotanie a bolesti hlavy.

Relatívne zriedkavo sa môžu objaviť alergické reakcie, ktoré sa najčastejšie prejavujú ako svrbiace vyrážky.

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú akútne krvácanie do mozguzvýšený vnútrolebkový tlaksrdcovú arytmiu alebo závažné srdcové ochorenia.

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button