Vesicare

VesicareVesicare je liek, ktorý sa používa v urológii na liečbu ochorení močového mechúra. Patrí do skupiny spazmolytiká a jeho účinnou látkou je solifenacín.

Princíp lieku Vesicare


Solifenacín tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.
Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Vesicare využívame vtedy, keď chceme vyvolať upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču. Tú totiž vyvoláva choroba nazývaná hyperaktívny močový mechúr.

Príznaky tohto ochorenia zahŕňajú: silnú a náhlu nutkavú potrebu močiť bez predchádzajúceho varovného signálu, častú potrebu močiť alebo únik moču v prípade, že ste nestihli dôjsť včas na toaletu.

Výsledkom je, že pacient dokáže vydržať dlhšie, pokým bude mať potrebu ísť na toaletu a močový mechúr bude schopný udržať väčšie množstvo moču.

Podávanie

Vesicare sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou odporúča užívať 1 tabletu 1x denne (tj. 10 mg). Zvyčajne sa liečba začína menšou dávkou.

Pacienti so závažným poškodením funkcie obličiek sa majú podrobovať liečbe opatrne a užívať nie viac ako 5 mg jedenkrát denne.

To isté platí aj pre pacientov, ktorí trpia stredne závažným poškodením funkcie pečene. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Vesicare môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spomaliť pohyblivosť čriev spojenou so zápchounechutenstvom bolesťami brucha.
U niektorých pacientov môže spôsobiť vznik sucha v ústachrozmazané videnievracanie pálenie záhy.
Na niektorých ľudí pôsobí solifenacín tlmivo a vyvoláva únavu ospalosť.

Ak sa u pacienta vyskytne alergický záchvat alebo závažná kožná reakcia (napr. tvorba pľuzgierov a olupovanie kože), je potrebné, aby pacient ihneď informoval svojho lekára.

U citlivejších pacientov sam môže objaviť závažnejšia choroba nazývaná angioedém (kožná alergia, ktorá vedie k opuchu, vyskytujúcemu sa v tkanive tesne pod povrchom kože) s obštrukciou dýchacích ciest (ťažkosti pri dýchaní).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vysoký vnútroočný tlak s postupnou stratou zraku(glaukóm), závažné žalúdočné alebo črevné problémy (vrátane toxického megakolónu), myasténiu gravis alebo závažné ochorenie pečene

Liek sa neodporúča na liečbu dojčiacich a tehotných žien. Taktiež nie je vhodný pre deti.

Vesicare môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button