Verapamil

VerapamilVerapamil je liek využívaný v kardiológii. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou zložkou je verapamil.

Princíp lieku Verapamil


Verapamil patrí do skupiny liekov známych ako blokátory kalciového kanála (lieky na vysoký tlak).

Verapamil pôsobí na iónové kanály pre vápnik vo svalovine ciev a v srdcovej svalovine. Uvoľňuje tieto svalyrozťahuje cievy, čím znižuje krvný tlak a znižuje tiež silu sťahov (kontrakcie) srdca. Môže tiež spomaliť srdcovú tepovú frekvenciu.

Využitie

Verapamil sa vďaka svojim účinkom používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek môže pomáhať znižovať nároky srdca na kyslík, a vďaka tomu je využívaný na dlhodobú liečbu pacientov s angínou pectoris.

Taktiež má isté účinky aj na prevenciu niektorých porúch srdcového rytmu.

Vzhľadom k istým nevýhodám však nejde o bežne predpisovaný preparát.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi. Odporúčané dávkovanie je 120 – 480 mg denne v jednej alebo v dvoch rozdelených dávkach.

Priemerná denná dávka preparátu je vo väčšine prípadov pod 360 miligramov denne. Pri dlhodobej terapii nemá denná dávka prekročiť 480 mg, krátkodobé prekročenie je možné.

Tablety sa prehĺtajú celé s dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie pri jedle alebo krátko po ňom. Dĺžka liečby nie je obmedzená, a preto sa tento prípravok môže užívať aj dlhodobo.

Pri vysádzaní prípravku, najmä ak sa podával dlhodobo, treba postupovať opatrne a dávku znižovať postupne.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Verapamill môže spôsobiť vedľajšie účinky. Patrí sem hlavne výrazné spomalenie srdcovej frekvencie (bradykardia).

V kombinácii s inými liekmi môže spôsobiť výrazné zníženie krvného tlaku so všetkými dôsledkami (kolapsmotanie hlavyzlyhávanie srdca). Najmä kombinácia s liekmi zo skupiny beta-blokátory je nebezpečná neodporúča sa užívať liek.

Medzi menej závažné nežiaduce účinky patria tráviace problémy (nevoľnosť, zápcha), závratyopuchy končatin.

Liek nie je určený pre pacientov pri srdcovo-obehovom šoku, po akútnom infarkte myokardu s komplikáciami pri srdcovom zlyhaní, a ani pri ťažkých poruchách vedenia vzruchu. To isté platí o pacientoch, ktorí užívajú liek s účinnou látkou ivabradín.

Vzhľadom na vysoký obsah liečiva nie je tento liek určený pre dospievajúcich s telesnou hmotnosťou pod 50 kg. Liek sa neodporúča pacientkam počas tehotenstva (1. a 2. trimester) a dojčenia.

Počas liečby týmto liekom sa pacient musí vyvarovať pitiu alkoholických a grapefruitových nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button