Vyliec.sk > Liek > Valzap

Valzap

ValzapValzap je liek patriaci medzi sartany, ktoré sa využívajú na krvný tlak. Radí sa do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je valsartan.


Princíp lieku Valzap

Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku. Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobý účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Valzap môžeme použiť v podobných prípadoch ako ACE inhibítory. Najmä u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a iné). Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dávky a dĺžka liečby záleží na lekárovi. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 80 mg a 160 mg. Obvykle sa dávka pohybuje od 80 do 160 miligramov 1x denne. Maximálna denná dávka je 320 miligramov, no zvyšuje sa riziko nežiaducich účinkov. Tablety sa užívajú každý deň v približne rovnakom čase, nezávisle od jedla a zapíjajú sa vodou.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Nežiaduce účinky tohto lieku sú zriedkavé. Valzap môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú žihľavka, svrbenie, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, opuch tváre, pier, jazyka a hrdla.

Valzap nesmú užívať pacienti, ktorí trpia závažným ochorením pečene. Okrem toho nie je vhodný pre pacienta, ktorý má cukrovku alebo poruchu funkcie obličiek a k tomu užíva liek na zníženie krvného tlaku obsahujúci aliskirén. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Pri vedení vozidiel a obsluhe strojov treba vziať na vedomie, že sa môže objaviť závrat alebo únava.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tablety obsahujú laktózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.