Valetol

ValetolValetol je liek ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje tri zlúčeniny – paracetamol, propyfenazón a kofeín.

Princíp lieku Valetol


Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu vďaka zablokovaniu enzýmu s názvom cyklooxygenáza.

Propyfenazón blokuje periférne receptory vnímania bolesti.

Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok oboch spomínaných zlúčenín a pôsobí celkovo stimulačne.

Využitie

Tento liek je použitý na liečbu vysokej teploty a na terapiu bolesti.

Okrem rôznych infekčných ochorení spojených s bolesťami svalov a kĺbov môže ísť aj o bolesti hlavy, bolesti zubov, zápaly šliach, záchvaty dni a ďalšie ortopedické bolesti.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach s maximom 5 tabliet denne.

Liek by mal byť podávaný po konzultácii s lekárom, alebo lekárnikom.

Nevýhody

Paracetamol obsiahnutý v lieku môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudia s chorou pečeňou mali pred nasadením tohto lieku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.

Z rovnakého dôvodu sa nesmie Valetol kombinovať s alkoholom, pretože sa výrazne zvyšuje toxický efekt na pečeň. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.

Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo) a alergické reakcie.

Kvôli prítomnosti kofeínu môže vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/valetol

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button