Unrazol

UnrazolUnrazol je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.

Princíp lieku Unrazol


Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekréciu žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočnej kyslosť sa znižuje.

Využitie

Unrazol a jemu podobné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny.

Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm.

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočné infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Záleží na predpisujúcim lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. V tabletovej forme sa väčšinou podáva jedna tableta denne o sile 20-40 miligramov.

Tablety sa majú podávať nalačno (pred jedlom). Užívajú sa v celku a zapíjajú vodou. Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách.

Tento liek zvyčajne neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje. Avšak ak pacient pocíti vedľajšie účinky, ako napríklad závrat a porucha videnia, jeho schopnosť reagovať môže byť znížená. Liek sa neodporúča podávať deťom mladším ako 12 rokov.

V prípade, že pacient zabudne užiť daný liek, neodporúča sa užiť dvojnásobnú dávku aby nahradil vynechanú dávku.

Dávka by sa mala užiť okamžite ako si pacient spomenie, pokiaľ už takmer nie je čas na ďalšiu dávku.

Nevýhody

Medzi nežiaduce účinky preparátu patria prejavy závažnej alergickej reakcie: opuchnutá tvár, ústa, jazyk alebo hrdlo, ťažkosti pri prehĺtaní, žihľavka a ťažkosti s dýchaním.

Ďalšie prejavy sú napr. bolesť žalúdka, hnačka, zápcha alebo plynatosť, bolesť hlavy.

Menej často sa vyskytuje nevoľnosť (pocit na vracanie), zvracanie, závraty (točenie hlavy), rozmazané videnie, alergické reakcie, ako svrbenie a kožná vyrážka.

Zriedkavé prejavy: sucho v ústach, bolesť kĺbov, depresie, halucinácie, dezorientácia a zmätenosť. Unrazol má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button