Tezeo

TezeoTezeo je liek, ktorý sa používa najmä na liečbu vysokého krvného tlaku, ale aj niektorých ochorení srdca. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je telmisartan.

Princíp lieku Tezeo


Tezeo je tzv. sartan, pretože účinná látka telmisartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobný účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Tezeo sa používa najmä na liečbu vysokého krvného tlaku a na prevenciu srdcovo-cievnych príhod (infarkt myokardu, mozgová mŕtvica).

Taktiež je účinný aj pri srdcovom zlyhávaní. Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu a to vtedy, keď ACE inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Ak sa vysoký krvný tlak nelieči, môže poškodiť krvné cievy vo viacerých orgánoch, niekedy to môže viesť k srdcovému záchvatu, zlyhaniu srdca alebo obličiek, náhlej cievnej mozgovej príhode alebo oslepnutiu.

Pred výskytom poškodenia zvyčajne nie sú žiadne príznaky vysokého krvného tlaku. Preto je dôležité pravidelné meranie krvného tlaku, aby sa zistilo, či je alebo nie je v normálnom rozsahu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na odporúčaní lekára. Tezeo sa vyrába vo forme tabliet o sile 40 a 80 miligramov a väčšinou sa dávka pohybuje od 40 do 80 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne (40 mg pri vysokom tlaku a 80 mg pri prevencii srdcovo-cievnych príhod).

Ak pečeň nefunguje správne, zvyčajná dávka nemá prekročiť 40 mg raz denne. Liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla každý deň v rovnakom čase. Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu sú nežiaduce účinky zriedkavé a medzi najčastejšie patrí nízky krvný tlak, čo môže spôsobiť kolaps.

Riziko vzniku je väčšie najmä v kombinácií s inými liekmi na tlak. Niekedy môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu, ale opäť je riziko väčšie s užívaním ďalších liekov (napr. spironolaktón). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcieangioedému.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké ochorenie pečene, a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Tezeo obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button