Tanatril

TanatrilTanatril je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je imidapril.

Princíp lieku Tanatril


Liek je tzv. ACE inhibítor, pretože účinná látka imidapril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Využitie

Používa sa na liečbu vysokého krvného tlaku. Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu (ischemická choroba srdca vrátane anginy pectoris, kardiomyopatia, a pod.), u zlyhávania srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia na ošetrujúcom lekárovi, bez ktorého vedomia by sa liek nemal užívať.

Tanatril sa vyrába v podobe tabliet o sile 5, 10 a 20 miligramov a bežná počiatočná dávka u dospelého človeka je jedna 5 miligramová tableta denne.

Dávka sa podľa efektu môže postuponě navyšovať, ale zvyčajne je udržiavacia dávka 10 mg raz denne. Maximálna dávka je 20 miligramov denne, ktorá sa nesmie prekročiť. Liek sa vždy užíva v rovnakú dobu počas dňa, asi 15 minút pred jedlom. Tableta sa zapije pohárom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria závraty, únava, hnačka a nevoľnosť.

Predávkovanie môže spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. ACE inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi môžu vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu.

Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatné ACE inhibítory.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako dýchavičnosť, opuch, svrbenie alebo žihľavka.

Liek nesmú užívať ženy počas tehotenstva (najmä 2. a 3. trimester) alebo dojčenia.

Tanatril obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorý sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button