Tanakan

TanakanTanakan je liek, ktorý sa používa na terapiu demencie. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou látkou je extrakt z listov ginka dvojlaločného (ginkgo biloba).

Princíp lieku Tanakan


Ginkgo biloba je prírodná účinná látka, ktorá má mnoho pozitívnych funkcií na správne fungovanie organizmu.

Rozširuje malé tepny v mozgu, zlepšuje prekrvenie mozgu a znižuje zhlukovanie krvných doštičiek a červených krviniek.

Okrem toho podporuje žilový tonus (napätie), znižuje zvýšenú priepustnosť kapilár, a tým pôsobí protiopuchovo, zlepšuje vnútrobunkové využitie glukózy a pôsobí aj proti prítomnosti tzv. voľných radikálov. Taktiež má efekt na zlepšenie pamäti a poznávacích schopností.

Využitie

Tanakan zvyšuje syntézu a uvoľňovanie acetylcholínu (látky prenášajúcej nervové impulzy), ktorého množstvo je v starobe znížené.

Preto sa používa najmä pri demencii spôsobenej celkovým zhoršeným prekrvením mozgu (obvykle u aterosklerózy tepien), pri demencii pri Alzheimerovej chorobe a demencii pri Parkinsonovej chorobe.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj pri poruchách duševnej výkonnosti (poruchách pamäti, pozornosti), alebo pri poruchách periférneho prekrvenia (obštrukčná choroba periférnych tepien, Raynaudov syndróm).

Je podávaný aj pacientom, ktorí majú senzorické poruchy na základe cievnej nedostatočnosti (závraty, tinnitus, zhoršenie sluchu alebo poruchy videnia).

Podávanie

Liek sa má používať len na odporúčanie lekára. Tanakan sa vyrába vo forme 40 miligramových tabliet a bežná dávka pre dospelých sú 3 tablety denne.

Ak nedôjde po 2-3 mesiacoch užívania k výraznému efektu, odporúča sa terapiu ukončiť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Tanakan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Už to, že ide o liek, ktorý pôsobí na nervový systém, nám môže naznačiť, že bude mať mnoho nežiaducich účinkov. Napriek tomu to nie je pravda, pretože ide o prírodnú účinnú látku. Preto sú vedľajšie účinky relatívne vzácne a nezávažné.

Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť), bolesti hlavy závraty. U citlivých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcieangioedému, ktorý sa prejavuje ako dýchavičnosť, opuch, žihľavka alebo svrbenie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú patologické (chorobné) krvácavé stavy.

Obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button