Tadoglen
Tadoglen je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi pomerne bežne používané antiparkinsoniká. Podľa súčasných poznatkov sú symptómy Parkinsonovej choroby spojené s depléciou dopamínu v corpus striatum. Dopamín neprestupuje hematoencefalickú bariéru. Levodopa, prekurzor dopamínu, hematoencefalickou bariérou prestupuje a zmierňuje príznaky choroby.
Iba malá časť podanej dávky levodopy podaná bez inhibítorov metabolických enzýmov, dosahuje centrálneho nervového systému, pretože je extenzívne metabolizovaná na periférii. Jeho účinné látky sú zlúčeniny levodopa, karbidopa a entakapon.
Tadoglen a jeho princíp
Levodopa (L-DOPA) je látka, ktorá je v ľudskom mozgu premieňaná na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou. Karbidopa má pomocný efekt.
Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako periférna DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu.
Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala.
Entakapon je ďalší podporná látka. Sám o sebe entakapon Parkinsonovú chorobu nerieši, však výrazne zlepšuje efekt levodopy.
Entakapon totiž vie zablokovať enzým známy ako COMT (katechol-O-metyltransferáza, ktorý v organizme premieňa levodopu na neúčinné metabolity.
Zablokovanie COMT zlepšuje dostupnosť levodopy.
Využitie
Preparát Tadoglen je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou.
Preparát vďaka kombinovanému efektu účinných látok významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.
Podávanie
Liek Tadoglen je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa.
Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 / 12,5 / 200 – 200/50/200 miligramov.
Prvé číslo udáva množstvo levodopy, druhé číslo množstvo karbidopy a tretie číslo obsah entakaponu. Denná dávka je individuálna, záleží na odporúčani neurológa.
Začína sa celkovo nižšími dávkami, ktoré sú podávané viackrát denne (zvyčajne trikrát a viac).
Nevýhody
Tadoglen môže mať pomerne veľa nežiaducich účinkov. Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznakmi ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).
U niektorých ľudí sa po nasadení preparátu môže Parkinsonova choroba paradoxne zhoršiť. Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca, zhoršenie prejavov ischemickej choroby srdca a zmeny krvného tlaku.
Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).
Použité zdroje: základné zdroje textu