Sycrest

SycrestSycrest je liek, ktorý sa používa v psychiatri na liečbu psychiatrických stavov. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je asenapín.

Princíp lieku Sycrest


Asenapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Ochorenia postihujúce mozog môžu byť dôsledkom nerovnováhy určitých chemických látok v mozgu, ako sú dopamín a sérotonín, a táto nerovnováha môže spôsobiť niektoré z príznakov.

Presný spôsob účinku tohto lieku nie je známy, ale predpokladá sa, že upravuje nerovnováhu týchto chemických látok.

Využitie

Sycrest sa používa na liečbu stredne ťažkých až ťažkých manických epizód, ktoré sú spojené s bipolárnou poruchou typu I u dospelých.

Manické epizódy spojené s bipolárnou poruchou typu I predstavujú stav s príznakmi, ako sú povznesené pocity, pocit nadbytku energie, oveľa nižšia potreba spánku než obyčajne, veľmi rýchla reč s rýchlym tokom myšlienok a niekedy výrazná podráždenosť.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia.

Sycrest sa vyrába vo forme tabliet o sile 5 a 10 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 10 miligramov 2x denne.

Jedna dávka sa má užiť ráno a jedna dávka sa má užiť večer. Tableta sa neprehĺta ani nehrýze, ale položí sa pod jazyk a v slinách sa rozpustí počas niekoľkých sekúnd. Po užití lieku by pacient nemal jesť ani piť 10 minút.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Keďže antipsychotiká účinkujú na centrálny nervový systém, spôsobujú pomerne veľa nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria najmä úzkosť spavosť, ale aj sucho v ústach, bolesti hlavy a o niečo zriedkavejšie aj poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.

Pomerne často sa objavujú tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú ťažkosti s dýchaním, kožná vyrážka, svrbenie, zrýchlený tep srdca a opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla.

Liek sa neodporúča pacientom, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Sycrest ovplyvňuje pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button