Sarten

SartenSarten je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je olmesartan medoximil.


Princíp lieku Sarten

Olmesartan medoximil patrí medzi sartany a jeho účinok spočíva v tom, že blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku. Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobný účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Sarten môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE inhibítory a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (ischemická choroba srdca, stavy po infarktochsrdcové zlyhávanie a iné). Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky (najčastejšie ide o cukrovku 1. typu a 2. typu).

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Sarten sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 až 40 miligramov.

Zvyčajná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne s maximálnou celkovou dennou dávkou 40 miligramov. Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla, prehĺtajú sa a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody. Ak je to možné, užíva sa každý deň vždy v rovnakom čase.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj  Sarten môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak) a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu sartany spôsobiť hyperkaliémiu. Okrem toho môže vyvolať tráviace problémy (hnačka, nevoľnosť), bolesť hlavy alebo únavu. U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas dojčenia alebo tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.