Sangona

Sangona Sangona je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je losartan.


Princíp lieku Sangona

Liek sa radí medzi tzv. sartany, čo sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov.

Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku. Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobný účinku ACE inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Sangona sa používa v podobných indikáciách ako ACE inhibítory, a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktochsrdcové zlyhávanie a iné).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Sangona sa vyrába v podobe tabliet o sile 12,5 až 100 miligramov.

Bio a Raw potraviny

Bežná denná dávka pre dospelého pacienta je 25 až 100 miligramov. Dávka 100 miligramov denne by nemala byť prekročená. Maximálny účinok na zníženie krvného tlaku sa má dosiahnuť 3 – 6 týždňov po nasadení liečby.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sangona môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta. Nežiaduce účinky tohto lieku sú zriedkavé, a medzi najčastejšie
patria závratyúnava, slabosť, vzácnejšie aj anémia či hypoglykémia. Liek môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. U niektorých pacientov môže liek vyvolať alergickú reakciu.

Liek nesmú užívať pacienti majúci závažnú poruchu funkcie pečene a pacienti, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho sa neodporúča užívať ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.