Vyliec.sk > Liek > Resolor

Resolor

ResolorResolor je liek, ktorý sa používa na liečbu ťažkej funkčnej zápchy. Patrí do skupiny laxatíva (preháňadlá) a jeho účinnou zložkou je prukaloprid.


Princíp lieku Resolor

Resolor patrí do skupiny liekov zosilňujúcich črevné pohyby (gastrointestinálne prokinetiká), a preto je účinnejší ako bežné laxatíva. Prukaloprid pôsobí na určité sérotonínové receptory (5-HT4) v čreve a tým stimuluje črevnú peristaltiku. Výsledkom je obnova normálnej funkcie čreva, kedy pôsobí proti zápche a umožňuje ľahší odchod stolice.

Využitie

Resolor sa používa na liečbu chronickej zápchy u dospelých, u ktorých laxatíva dostatočne neúčinkujú.

Zápcha je jedným z najčastejších príznakov vychádzajúcich z tráviaceho traktu. Zvyčajne skôr znepríjemňuje život, ale môže aj zabíjať, a preto netreba toto ochorenie podceňovať.

Dávkovanie

Resolor sa vyrába ako tablety o sile 1 a 2 miligramami a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta o sile 2 mg denne. V prípade, že pacient trpí závažným ochorením obličiek, je odporúčaná dávka 1 tableta o sile 1 mg denne.

Maximálna denná dávka sú 2 miligramy a väčšinou sa neprekračuje. Tableta sa prehltne vcelku spolu s vodou nezávisle na jedle. Liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek nemáva vážne vedľajšie účinky, ktoré sa väčšinou objavujú na začiatku liečby a zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých dní pokračujúcej liečby. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačka a bolesti brucha. Liečba týmto liekom môže niekedy spôsobiť nechutenstvo, závraty, vracanieplynatosť a únavu.

Zriedkavo sa môže prejaviť búšenie srdca, krvácanie z konečníkačastejšie močenie, horúčka a pocit nepohody. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí podstupujú dialýzu obličiek (odstraňovania nežiadúcich látok z krvi) alebo pacienti, ktorí majú perforáciu (prederavenie) alebo obštrukciu (prekážku) v dôsledku poruchy črevnej steny, závažný zápal tráviaceho traktu, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo toxický megakolon.

Liek sa nemá používať u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Resolor sa neodporúča ženám, ktoré sú v tehotenstve alebo dojčia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.