Resical

ResicalResical je liek, ktorý sa podáva pacientom s hyperkaliémiou (vysoká hladina draslíka v krvi). Patrí do skupiny vária a jeho účinnou zložkou je polystyrénsulfonát.

Princíp lieku Resical


Tento typ liekov sú živicové meniče katiónov (nerozpustné zlúčeniny, ktoré uvoľňujú určité ióny výmenou za iné).

Konkrétne v tomto lieku je polystyrénsulfonát živica obsahujúca vápnik.

V tráviacom trakte je vápnik uvoľnený a zlúčenina namiesto neho viaže draslík. To spôsobí útlm vstrebávanie draslíka z tráviaceho traktu, a teda dôjde k zníženiu draslíka v krvi.

Využitie

Resical sa používa na liečbu hyperkalémie.

Okrem toho sa môže podávať aj pacientom s ochorením obličiek a pacientom na dialýze (odstránenie odpadových produktov z krvi).

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo. Prejavy nemusia byť vôbec prítomné.

Ak sa hladina draslíka zvyšuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, hnačky, zmätenosť, spomalí sa srdcová akcia (bradykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce – to je smrtiaca komplikácia hyperkaliémie.

Podávanie

Resical sa vyrába v podobe prášku vo vreckách. Prášok sa nariedi s malým množstvom tekutiny a výsledná suspenzia sa podáva ústami, pričom bežná dávka pre dospelého človeka je obsah 3 až 4 vrecúšok denne.

Teoreticky možno podať zmes aj do konečníka pomocou klystíra, to je však oveľa menej častá forma aplikácie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Resical môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek po požití pomerne často spôsobuje tráviace ťažkosti s nechutenstvom a zvracaním, no niektorí pacienti ho vôbec netolerujú.

Liek môže mať aj príliš silný efekt a spôsobiť hypokaliémii so všetkými jej komplikáciami.

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú príliš málo draslíka v krvi alebo príliš veľa vápnika v krvi, zápchu alebo celkové blokovanie čreva.

Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button