Remestyp

RemestypRemestyp je liek, ktorý je využívaný najmä v gastroenterológii, hepatológii a v akútnej medicíne. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina terlipressin (terlipresín).
 

Princíp


Terlipressin zužuje krvné cievy a znižuje prekrvenie orgánov. To vedie k zlepšeniu prítomných krvácaní a k zvýšeniu krvného tlaku.

Využitie

Liek sa podáva najmä pri akútnom krvácaní z pažerákových (či žalúdočných) varixov, okrem toho môže byť použitý u zlyhania obličiek v dôsledku pečeňových ochorení (tzv. Hepatorenálný syndróm).

Podávanie

Remestyp sa vyrába v podobe roztoku na podanie injekcie o sile 0,2-1 miligram.

Preparát sa aplikuje vnútrožilovo a zvyčajná dávka pre dospelého človeka pri akútnom krvácaní z varixov sú 2 miligramy nazačiatok a následne 1 miligram každých 4-6 hodín.

V ostatných indikáciách bývajú dávky nižšie. Podanie lieku bez odporúčania lekára je prísne zakázané.

Nevýhody

Remestyp môže vplyvom na kardiovaskulárny systém spôsobiť pomerne časté vedľajšie účinky vrátane bolesti hlavy, búšenie srdca, zblednutie, zvýšenie krvného tlaku a bolestí brucha.

Závažnou komplikáciou môže byť infarkt srdcového svalu a vážne poruchy srdcového rytmu. Pri podávaní je vhodné pacienta monitorovať a najmä kontrolovať jeho krvný tlak.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/remestyp

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button