Rasilez

RasilezRasilez je liek, ktorý sa používa v kardiológii na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je aliskiren.

Princíp lieku Rasilez


Aliskiren je inhibítor renínu, ktorý stojí na počiatku renín-angiotenzínového systému (RAS systém). Inhibítory renínu zmenšujú množstvo angiotenzínu II, ktoré si telo môže vytvoriť.

Angiotenzín II spôsobuje zúženie krvných ciev, čo zvyšuje krvný tlak.

Zmenšenie množstva angiotenzínu II umožní uvoľnenie krvných ciev, čo znižuje krvný tlak. Aliskiren nielen znižuje krvný tlak, ale má veľký ochranný efekt aj na tkanivo obličiek.

Účinok je preto podobný ACE-inhibítorom a sartanom, aliskiren však pôsobí na inej úrovni ako ostatné lieky. Zatiaľ čo ostatné lieky svojim koncovým účinkom na tlmenie RAS systému spätnou väzbou zvyšujú koncentráciu renínu, pri aliskirene tomu tak nie je.

Využitie

Liek Rasilez je používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak zvyšuje pracovnú záťaž srdca a ciev.

Ak takýto stav trvá dlho, môžu sa poškodiť krvné cievy mozgu, srdca a obličiek, čo môže vyústiť do mŕtvice, zlyhania srdca, srdcového infarktu alebo zlyhania obličiek. Zníženie krvného tlaku na normálnu hodnotu zmenšuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Rasilez existuje vo forme tabliet o sile 150 a 300 mg. Zvyčajná začiatočná dávka je jedna 150 mg tableta raz denne.

Účinok znižujúci krvný tlak sa prejaví do dvoch týždňov od začatia liečby. Neskôr sam môže denná dávka zvýšiť na 300 mg.

Tableta sa užíva vcelku a zapije sa trochou vody. Liek sa užíva s ľahkým jedlom raz denne, pokiaľ možno každý deň v rovnakom čase.

Pacient sa musí vyhýbať užívaniu tohto lieku spolu s ovocnou šťavou alebo nápojmi, ktoré obsahujú rastlinné výťažky (vrátane bylinných čajov).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu tento liek spôsobuje minimálne nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy, najmä hnačka, a niekedy spôsobuje opuchy či bolesti kĺbov.

Pri kombinácii so sartanmi sa niekedy vyskytuje hyperkaliémia. Podľa nových odporúčaní sa spomínaná kombinácia Rasilez + sartan či ACE-Inhibítor neodporúča u diabetikov, kvôli vyššiemu výskytu nežiaducich účinkov.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vyrážka, svrbenie, opuch tváre, pier alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním alebo závraty.

Rasilez nesmú užívať pacienti, ktorí majú príznaky angioedému alebo poruchu funkcie obličiek.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 2 roky a pre ženy počas 2. a 3. trimestra tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button