Papco

PapcoPapco je liek ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve zlúčeniny – paracetamol a kofeín.

Princíp


Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu.

Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok paracetamolu a pôsobí stimulačne.

Využitie

Prípravok Papco je podávaný na terapiu bolesti, napríklad pri bolestiach hlavy vrátane migrény, u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, apod.), pri bolestivej menštruácii a pri bolesti zubov. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 500/65 miligramov (500 mg paracetamolu a 65 mg kofeínu) a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta pri ťažkostiach s maximom 4-6 tabliet denne.

Rozmedzie medzi užitím jednotlivých tabliet by malo byť viac ako štyri hodiny.

Nevýhody

Papco kombinuje nežiaduce účinky svojich účinných látok, tj.paracetamolu a kofeínu.

Paracetamol môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudí s chorou pečeňou malo pred nasadením prípravku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.

Z rovnakého dôvodu nesmie byť liek kombinovaný s alkoholom, pretože toxický efekt na pečeň sa výrazne zvyšuje. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.

Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo) a alergické reakcie.

Kvôli prítomnosti kofeínu môže tento liek vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/papco

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button