Panafen

PanafenPanafen je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Panafen je zlúčenina ibuprofén.

Princíp lieku Panafen


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku.

Použitie

Panafen využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov.

K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Panafen v tabletovej forme sa zvyčajne podáva v dávke jednej tablety pri ťažkostiach, maximálne sa odporúčajú cca 3-4 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu. Môže sa tiež užívať s jedlom alebo ihneď po jedle.

Daný preparát sa nesmie užívať dlhšie ako 3 dni.

Ibuprofen môže spôsobiť, že bude pacient pociťovať závrat alebo ospalosť.

Ak u pacienta tablety vyvolávajú takéto pocity nie je vhodné aby viedol vozidlá, obsluhoval stroje ani robil činnosti, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. žalúdočná nevoľnosť vrátane nevoľnosti (pocit nevoľnosti), zvracanie, pálenie záhy, zažívacie ťažkosti, hnačka, bolesť v žalúdku, závrat, ospalosť, zápcha, potlačenie kašľa, poruchy sluchu.

Toto sú bežné vedľajšie účinky tohto lieku a sú zvyčajne mierne a krátkodobé.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button