Ortanol
Ortanol je liek, ktorý sa radí medzi blokátory protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Patrí do skupiny antacidá a jeho účinnou látkou je omeprazol.
Princíp lieku Ortanol
Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.
Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.
Využitie
Ortanol sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu. Reflux je návrat kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka, ktorý sa môže zapáliť a bolieť.
Môže to spôsobiť príznaky, ako sú bolestivý pocit pálenia na hrudi, ktorá stúpa až do hrdla, pálenie záhy, a kyslá chuť v ústach – regurgitácia kyseliny.
So sekréciou žalúdočnej kyseliny sa spájajú aj žalúdočné vredy a Zollinger-Ellisonov syndróm (nádorové ochorenie pankreasu).
Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky záleží na ošetrujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Ortanol sa vyrába v podobe tabliet.
Zvyčajná dávka je jedna o sile 20 – 40 mg denne. O dĺžke liečby rozhoduje lekár. Ak príznaky nevymiznú, pacient by mal kontaktovať svojho lekára.
Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.
Existujú však aj prípravky, ktoré sa môžu podávať intravenózne a to najlepšie vo forme malých infúzií alebo celodenné kontinuálne podávanie špeciálnou vnútrožilovou pumpou.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Ortanol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Tento liek má len minimum významných nežiaducich účinkov, no pri súčasnom podávaní s warfarínom je isté riziko ovplyvnenia jeho účinnosti.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria bolesti hlavy, hnačka, bolesť brucha, zápcha, plynatosť, nevoľnosť a vracanie.
Menej často môže užívanie lieku spôsobiť opuchy nôh, poruchy spánku, závraty, motanie hlavy alebo ospalosť.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosť, vyrážky, omdlievanie a opuch tváre, jazyka, hltana alebo tela.
Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 1 rok, pri niektorých indikáciách je liečba prípustná len od 18 rokov.
Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Použité zdroje: základné zdroje textu