Omeprazol

OmeprazolOmeprazol je liek, ktorý sa radí medzi blokátory protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Patrí do skupiny antacidá a jeho účinnou látkou je omeprazol.

Princíp lieku Omeprazol


Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Omeprazol sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu. Reflux je návrat kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka, ktorý sa môže zapáliť a bolieť.

Môže to spôsobiť príznaky, ako sú bolestivý pocit pálenia na hrudi, ktorá stúpa až do hrdla, pálenie záhy, a kyslá chuť v ústach – regurgitácia kyseliny.

So sekréciou žalúdočnej kyseliny sa spájajú aj žalúdočné vredy a Zollinger-Ellisonov syndróm (nádorové ochorenie pankreasu).

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na ošetrujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Omeprazol sa vyrába v podobe tabliet.

Zvyčajná dávka je jedna o sile 20 – 40 mg denne. O dĺžke liečby rozhoduje lekár. Ak príznaky nevymiznú, pacient by mal kontaktovať svojho lekára.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Existujú však aj prípravky, ktoré sa môžu podávať intravenózne a to najlepšie vo forme malých infúzií alebo celodenné kontinuálne podávanie špeciálnou vnútrožilovou pumpou.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Omeprazol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má len minimum významných nežiaducich účinkov, no pri súčasnom podávaní s warfarínom je isté riziko ovplyvnenia jeho účinnosti.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria bolesti hlavyhnačkabolesť bruchazápchaplynatosť, nevoľnosť a vracanie.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť opuchy nôhporuchy spánkuzávraty alebo ospalosť.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťvyrážkyomdlievanie opuch tváre, jazyka, hltana alebo tela.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 1 rok, pri niektorých indikáciách je liečba prípustná len od 18 rokov.

Niektoré formy tohto lieku môžu obsahovať stolový cukor – sacharózu, a mliečny cukor – laktózu, a preto nie sú vhodné pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button