Vyliec.sk > Liek > Naltrexone

Naltrexone

NaltrexoneNaltrexone je liek, ktorý sa používa v rámci odvykania od opiátov. Patrí do skupiny antidotá, detoxikanciá a jeho účinnou látkou je naltrexon.


Princíp lieku Naltrexone

Naltrexon sa v centrálnom nervovom systéme viaže na receptory pre opiáty a vyrušuje ich účinok. Nástup účinku je pomalší, ale dlhší a vďaka tomu je liek vhodný na dlhodobú terapiu.

Využitie

Naltrexone sa podáva ľuďom závislým od opiátov po tom, čo začali abstinovať – prešli si nepríjemnú detoxikáciu. Podávanie lieku má zabrániť návratu závislosti a je súčasťou komplexného terapeutického prístupu.

Podávanie

Naltrexone sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 miligramov. Odporúčaná počiatočná dávka pre dospelých pacientov je 25 mg lieku denne (pol tablety). Po určitej dobe sa prejde na udržiavaciu dávku – jedna tableta denne. Liek sa musí podávať iba podľa odporúčaní lekára.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Naltrexone môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Už to, že ide o liek, ktorý účinkuje na centrálny nervový systém nám môže prezradiť, že liek má mnoho nežiaducich účinok. Avšak zväčša sú zriedkavé a medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (najmä bolesť brucha, kŕče v bruchu, nevoľnosť, vracanie, ale aj hnačka či zápcha), bolesti hlavy, poruchy spánku, nervozita, nepokoj, závrat, bolesti kĺbov, bolesti svalov a slabosť. Okrem toho môže niekedy spôsobiť aj zvýšenie pečeňových testov či vznik alergickej reakcie.

Pokiaľ by bol liek podaný človeku pod vplyvom opiátov, môže vyrušenie ich účinku viesť k nepríjemným príznakom zodpovedajúcim abstinenčným prejavom (nevoľnosť, nadmerné potenie, vracanie, trasenie končatín, bolesti hlavy, a pod.).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú akútnu hepatitídu, ťažkú poruchu funkcie pečene alebo závažnú obličkovú nedostatočnosť. Okrem toho ho nesmú užívať pacienti závislí od opioidov, u ktorých zlyhala detoxikácia pravdepodobne z dôvodu akútneho abstinenčného syndrómu. Taktiež nie je určený pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.