Movalis

MovalisMovalis je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre ne je  nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Movalis je zlúčenina meloxicam.

Liek Movalis a jeho princíp


Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Tento liek využívame najmä na liečbu bolesti.

Použiť ho môžeme pri ortopedických bolestiach kostí a kĺbov ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch a pod.

Podávanie

Záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára. Liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti.

Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta denne o sile 7,5 alebo 15 miligramov.

Celková denná dávka by nemala byť vyššia ako už spomínaných 15 miligramov účinnej látky.

Movalis existuje aj v injekčnej forme k rýchlej úľave od ťažkostí, väčšinou je takto podávaný v odborných ambulanciách alebo u hospitalizovaných pacientov.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Užívanie meloxicamu môže byť spojené s chudokrvnosťou a miestnymi opuchmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/movalis

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button