Migralgin
Migralgin je liek ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje tri zlúčeniny – paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofeín.
Princíp lieku Migralgin
Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu.
Kyselina acetylsalicylová patrí priamo medzi nesteroidné protizápalové lieky, pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť.
Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok oboch spomínaných zlúčenín a pôsobí stimulačne.
Použitie
Tento liek je podávaný a na terapiu bolesti, pričom hlavnou indikáciou sú bolesti hlavy pri migréne a pri tenzných bolestí hlavy.
Podávanie
Migralgin sa vyrába v podobe tabliet, bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach s maximom 4-6 tabliet denne.
Rozmedzie medzi užitím jednotlivých tabliet by malo byť viac ako štyri hodiny. Tablety je potrebné užiť rozpustené v malom množstve tekutiny, alebo celé (nerozhryzené) s dostatočným množstvom tekutiny.
Tento liek sa nesmie užívať dlhšie ako 3-4 dni, ak lekár, zubný lekár alebo lekárnik neodporučil inak. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Preparát kombinuje nežiaduce účinky svojich účinných látok, tj. paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej a kofeínu.
Paracetamol môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudí s chorými pečeňou mali pred nasadením lieku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.
Z rovnakého dôvodu sa nesmie Migralgin kombinovať s alkoholom, pretože toxický efekt na pečeň sa výrazne zvyšuje. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.
Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo), alergické reakcie, nervozita, závraty, bolesti brucha, bolesti žalúdka, poruchy trávenia, zvracanie, pálenie záhy, okultné krvácanie (krv prítomná v stolici, ktorú nie je vidieť, ale dá sa stanoviť v testoch).
Kvôli prítomnosti kofeínu môže vyvolať nespavosť a búšenie srdca.
Migralgin by v žiadnom prípade nemal byť podaný malým deťom, pretože kyselina acetylsalicylová u nich môže spôsobiť smrtiace Reyov syndróm.
Použité zdroje: základné zdroje textu