Migralgin

MigralginMigralgin je liek ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje tri zlúčeniny – paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofeín.

Princíp lieku Migralgin


Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu.

Kyselina acetylsalicylová patrí priamo medzi nesteroidné protizápalové lieky, pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť.

Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok oboch spomínaných zlúčenín a pôsobí stimulačne.

Použitie

Tento liek je podávaný a na terapiu bolesti, pričom hlavnou indikáciou sú bolesti hlavy pri migréne a pri tenzných bolestí hlavy.

Podávanie

Migralgin sa vyrába v podobe tabliet, bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach s maximom 4-6 tabliet denne.

Rozmedzie medzi užitím jednotlivých tabliet by malo byť viac ako štyri hodiny. Tablety je potrebné užiť rozpustené v malom množstve tekutiny, alebo celé (nerozhryzené) s dostatočným množstvom tekutiny.

Tento liek sa nesmie užívať dlhšie ako 3-4 dni, ak lekár, zubný lekár alebo lekárnik neodporučil inak. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát kombinuje nežiaduce účinky svojich účinných látok, tj. paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej a kofeínu.

Paracetamol môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudí s chorými pečeňou mali pred nasadením lieku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.

Z rovnakého dôvodu sa nesmie Migralgin kombinovať s alkoholom, pretože toxický efekt na pečeň sa výrazne zvyšuje. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.

Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo), alergické reakcie, nervozita, závraty, bolesti brucha, bolesti žalúdka, poruchy trávenia, zvracanie, pálenie záhyokultné krvácanie (krv prítomná v stolici, ktorú nie je vidieť, ale dá sa stanoviť v testoch).

Kvôli prítomnosti kofeínu môže vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

Migralgin by v žiadnom prípade nemal byť podaný malým deťom, pretože kyselina acetylsalicylová u nich môže spôsobiť smrtiace Reyov syndróm.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button