Mesopral

MesopralMesopral je liek, ktorý užívajú pacienti pociťujúci nadmernú tvorba žalúdočnej kyseliny. Patrí do skupiny antacidá a jeho účinnou látkou je ezomeprazol.


Princíp lieku Mesopral

Liek je tzv. blokátor protónovej pumpy. Účinná látka lieku blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii (vylučovaní) žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Mesopral a príbuzné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny. Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy.

Okrem týchto týchto indikácií, sa liek používa aj pri Zollinger-Ellisonov syndróme, ktorý taktiež spôsobuje nadmerné vylučovanie žalúdočnej kyseliny. Zollinger-Ellisonov syndróm je nádorové ochorenie pankreasu spojené srecidivujúcou vredovou chorobou žalúdka.

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Mesopral sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 a 40 mg. Bežná dávka pre dospelých pacientov a pre deti staršie ako 12 rokov je jedna tableta denne.

Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo na prázdny žalúdok kedykoľvek počas dňa, no odporúča sa v ranných hodinách. Prehltnú sa vcelku a zapijú sa dostatočným množstvom vod.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má minimum nežiaducich účinkov, ktoré sú zväčša nezávažné. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy ako sú nevoľnosť, plynatosť, vracanie, zápcha, hnačka alebo bolesť brucha. Ďalšie pomerne časté sú bolesti hlavy, sucho v ústach, a niekedy aj problémy so spánkom.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosť, vyrážka, mdloby, problémy s prehĺtaním, opuch pier, jazyka, hrdla alebo tela.

Mesopral nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov a neodporúča sa dojčiacim matkám.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.