Melocox

MelocoxMelocox [Melokox] je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina meloxikam [meloxikam].

Liek Melocox a jeho princíp


Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Tento liek využívame najmä na liečbu bolesti.

Použiť ho môžeme pri ortopedických bolestí kostí a kĺbov ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch a pod.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára.

Tento liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti.

Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta denne o sile 7,5 alebo 15 miligramov. Celková denná dávka by nemala byť vyššia ako už spomínaných 15 miligramov účinnej látky.

Nevýhody

Melocox a protizápalové lieky môžu mať viacero rozličných vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Tieto lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Užívanie meloxikamu môže byť spojené s chudokrvnosťou a lokálnymi opuchmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melocox

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button