Melocox
Melocox [Melokox] je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina meloxikam [meloxikam].
Liek Melocox a jeho princíp
Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.
Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.
Využitie
Tento liek využívame najmä na liečbu bolesti.
Použiť ho môžeme pri ortopedických bolestí kostí a kĺbov ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch a pod.
Podávanie
Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára.
Tento liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti.
Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta denne o sile 7,5 alebo 15 miligramov. Celková denná dávka by nemala byť vyššia ako už spomínaných 15 miligramov účinnej látky.
Nevýhody
Melocox a protizápalové lieky môžu mať viacero rozličných vedľajších účinkov.
Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.
Tieto lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.
Užívanie meloxikamu môže byť spojené s chudokrvnosťou a lokálnymi opuchmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/melocox
Použité zdroje: základné zdroje textu