Melobax

MelobaxMelobax je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina meloxikam [meloxikam].

Princíp


Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Melobax využívame najmä na liečbu bolesti.

Použiť ho môžeme pri ortopedických bolestí kostí a kĺbov ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch a pod.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Tento liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti.

Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta denne o sile 7,5 alebo 15 miligramov.

Celková denná dávka by nemala byť vyššia ako už spomínaných 15 miligramov účinnej látky.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Užívanie meloxikamu môže byť spojené s chudokrvnosťou a lokálnymi opuchami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melobax

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button