Ilibrift

IlibriftIlibrift je liek predpisovaný najmä internistami a doktormi s kardiologickou špecializáciou. Účinnou látkou preparátu je zlúčenina ivabradín.

Princíp lieku Ilibrift


Ivabradín účinkuje na vedenie vzruchov v srdci, presnejšie povedané na sínusový uzol (SA uzol), v ktorom z normálnych okolností vzniká srdcový rytmus.

Účinkom ivabradínu dôjde k spomaleniu tvorby vzruchov, tým sa spomalí tepová frekvencia a zníži sa spotreba kyslíka v srdcovom svale.

Použitie

Ilibrift využívame tam, kde chceme spomaliť srdce, podmienkou však je prítomnosť normálneho rytmu (u porúch rytmu liek neúčinkuje).

Môže sa podávať v kombinácii s ďalšími liekmi ako sú beta-blokátory, alebo samostatne (napr. ak pacient betablokátory netoleruje) pacientom s rýchlejšou srdcovou akciou a srdcovým zlyhávaním alebo ischemickú chorobu srdca prejavujúce sa angínou pectoris. Ilibrift u takých chorých znižuje frekvenciu a ťarchu anginóznych ťažkostí.

Podávanie

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 7.5 miligramov. Tento prípravok je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 5 miligramov podávaných 2x denne a po určitej dobe môže byť opatrne navýšená podľa efektu.

Prípravok sa má užívať počas jedla. Počas užívania lieku nie je vhodné konzumovať grapefruitovu šťavu.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Liek nie je určený deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov.

Liek môže spôsobovať dočasné svetelné vizuálne fenomény (prechodný jas v zornom poli).

Preto je nutné aby bol pacient opatrný pri riadení alebo obsluhe strojov v situáciách, kedy môže dôjsť k náhlej zmene intenzity svetla, najmä pri vedení vozidla v noci.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ilibrift môže spôsobiť prílišný pokles tepovej frekvencie so vznikom bradykardie.

Objavuje sa najmä počas prvých 2 až 3 mesiacov od začiatku liečby.

Okrem toho si relatívne veľa užívajúcich pacientov sťažuje na bolesti hlavy, motanie hlavy a problémy s očami, kedy začnú vidieť svetelné záblesky.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. búšenie srdca (palpitácie) a mimoriadne ozvy srdca, nauzea (nevoľnosť), zápcha, hnačka, bolesť brucha, pocit závratu, ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť), svalové kŕče.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button