Folinar

FolinarFolinar je liek, ktorý sa používa v urológii. Patrí do skupiny spazmolytiká a jeho účinnou látkou je solifenacín.

Princíp lieku Folinar


Solifenacín tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Folinar využívame vtedy, keď chceme vyvolať upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču. Tú totiž vyvoláva choroba nazývaná hyperaktívny močový mechúr.

Príznaky tohto ochorenia zahŕňajú: silnú a náhlu nutkavú potrebu močiť bez predchádzajúceho varovného signálu, častú potrebu močiť alebo únik moču v prípade, že ste nestihli dôjsť včas na toaletu.

Výsledkom je, že dokážete vydržať dlhšie, pokým budete mať potrebu ísť na toaletu a močový mechúr bude schopný udržať väčšie množstvo moču.

Podávanie

Folinar sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou odporúča užívať 1 tabletu 1x denne (tj. 10 mg), nezávisle od jedla.

Zvyčajne sa liečba začína menšou dávkou. Tableta sa má prehltnúť celá a zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

Pacienti so závažným poškodením funkcie obličiek sa majú podrobovať liečbe opatrne a užívať nie viac ako 5 mg jedenkrát denne. To isté platí aj pre pacientov, ktorí trpia stredne závažným poškodením funkcie pečene.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Liek môže spomaliť pohyblivosť čriev spojenou so zápchounechutenstvom bolesťami brucha.

U niektorých pacientov môže spôsobiť vznik sucha v ústach, rozmazané videnievracanie pálenie záhy. Na niektorých ľudí pôsobí solifenacín tlmivo a vyvoláva únavu ospalosť.

Ak sa u pacienta vyskytne alergický záchvat alebo závažná kožná reakcia (napr. tvorba pľuzgierov a olupovanie kože), je potrebné, aby pacient ihneď informoval svojho lekára.

U citlivejších pacientov sam môže objaviť závažnejšia choroba nazývaná angioedém (kožná alergia, ktorá vedie k opuchu, vyskytujúcemu sa v tkanive tesne pod povrchom kože) s obštrukciou dýchacích ciest (ťažkosti pri dýchaní).

Folinar nesmú užívať pacienti, ktorí majú vysoký vnútroočný tlak s postupnou stratou zraku (glaukóm), závažné žalúdočné alebo črevné problémy (vrátane toxického megakolónu), myasténiu gravis alebo závažné ochorenie pečene.

Liek nie je vhodný na liečbu dojčiacich a tehotných žien. Taktiež nie je vhodný pre deti. Liek má negatívny vplyv na schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroj.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button