Fokusin
Fokusin je liek, ktorý sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Patrí do skupiny sympatolytiká a jeho účinnou zložkou je tamsulosín.
Princíp lieku Fokusin
Tamsulosín je blokátorom alfa-1-receptora, ktorý znižuje napätie svalov prostaty a močovej rúry. Napomáha ľahšiemu prietoku moču močovou rúrou, čím uľahčuje močenie.
Využitie
Fokusin je určený na používanie u mužov, aby liečil problémy spojené s nezhubným zväčšením prostaty, ako sú napr. ťažkosti s močením, napätie, závažné nutkanie na močenie, časté močenie počas noci, ako aj počas dňa.
Podávanie
Denná dávka záleží na lekárovi. Fokusin sa obvykle užíva v dávke 1 kapsula 1x denne. Kapsuly sa užívajú po jedle, vždy v celku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.
Dĺžku liečby určuje lekár, liek sa nemá samovoľne vysadzovať.
V začiatku liečby môže byť ovplyvnená pozornosť pacienta. Liek sa odporúča užiť 30 minút po raňajkách alebo po prvom jedle dňa.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Fokusin je zvyčajne dobre znášaný. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí závrat, najmä pri náhlej zmene polohy (pri posadení sa alebo vstaní z polohy v ľahu), svalová slabosť a bolesť hlavy.
Medzi ďalšie menej závažné nežiaduce účinky patria tráviace problémy ako sú zápcha, hnačka, bolesť brucha alebo vracanie.
U niektorých mužov sa môže objaviť zvýšený tlkot srdca, poruchy ejakulácie alebo nádcha. U citlivejších pacientov nie je vylúčená alergická reakcia, ktorej príznaky sú zväčša vyrážka, žihľavka, svrbenie a opuch.
Fokusin nesmú používať pacienti so závažným ochorením pečene. Okrem toho sa neodporúča mužom, ktorí trpia závratom, najmä vtedy, keď sa rýchlo posadí alebo postaví z polohy v ľahu. Liek nie je vhodný pre ženy.
Taktiež liek nesmie byť používaný pacientmi, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Počas liečby je zakázané piť alkohol. Liek ovplyvňuje pozornosť, ktorá je dôležitá pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.
Tento liek obsahuje metylparabén a propylparabén, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, hoci aj oneskorené.
Okrem toho v jeho zložení nájdeme aj azorubín a oranžové farbivo, ktoré môžu niektorým pacientom vyvolať precitlivenosť.
Použité zdroje: základné zdroje textu