Spätná ejakulácia (retrográdna ejakulácia)

Spätná ejakuláciaSpätná ejakulácia (retrográdna ejakulácia) je veľmi nepríjemný problém, ktorý trápi niektorých mužov. Je to značná ťažkosť, ktorá narušuje sexuálny život a môže narušiť aj mužskú plodnosť. Ejakulácia je dej neovládaný vôľou, pri ktorom dôjde k vypudeniu spermií z pohlavného ústrojenstva do močovej trubice a penisom von. Pohlavné cesty vyúsťujú do močovej trubice v oblasti prostaty relatívne blízko pod močovým mechúrom, prieniku spermií do močového mechúra bráni zvierač, ktorý sa automaticky uzavrie. Celý dej je spojený s príjemným pocitom známym ako orgazmus.

Spätná ejakulácia a jej príčiny

Spätná ejakulácia vznikne, keď spomínaný zvierač umiestnený v dolnej časti močového mechúra nepracuje správne a pri ejakulácii sa neuzavrie.

1. Choroby centrálneho nervového systému

Funkcia zvieračov môže byť narušená pri ochoreniach mozgu ako sú mozgová mŕtvica, roztrúsená skleróza) a mozgové nádory.

Do tejto skupiny patrí aj narušenie funkcie zvieračov pri prerušení miechy.

2. Poškodenie miestnych nervov

K poškodeniu nervov v blízkosti močového mechúra a prostaty môže dôjsť v rámci polyneuropatie (typicky u cukrovky) a pri chirurgických zákrokoch (operácia na močovom mechúre, operácia zväčšenej prostaty a rakoviny prostaty).

3. Lieky

Centrálny nervový systém môže byť ovplyvnený aj psychiatrickými liekmi ako sú antidepresíva a antipsychotiká, spätná ejakulácia bola popisovaná aj u niektorých liekov na vysoký tlak a liekov na zväčšenú prostatu.

4. Zúženie močovej trubice

Zúženie sa môže prejaviť nielen poruchou odtoku moču a ťažkosťami pri močení, ale aj spätnou ejakuláciou.

Je to vcelku logické – zúžené miesto spôsobí prekážku ejakulátu a ten je pod tlakom vykorenený cez zvierač do močového mechúra.

Prejavy

Pri retrográdnej ejakulácii dochádza pri pohlavnom styku (alebo pri masturbácii) k normálnemu sexuálnemu vzrušeniu, ktoré je zakončené orgazmom, ale nedôjde k vystreknutiu ejakulátu z močovej trubice.

Ak sa stav opakuje, je narušená schopnosť muža úspešne oplodniť partnerku.

Diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe rozhovoru s pacientom a urologickom vyšetrení vrátane vyšetrenia moču, v ktorej je po spätnej ejakulácii abnormálne veľké množstvo spermií.

Po samotnom určení prítomnosti spätnej ejakulácie je potom vhodné pátrať po jej príčine.

Liečba

Ak je to možné, je nutné odstrániť vyvolávajúcu príčinu, ak je to však možné. Najjednoduchšie je vysadenie vyvolávajúcich liekov.

Samotná terapia poruchy zvierača u postihnutia nervov a nervového systému je zložitá, niekedy paradoxne pomáhajú určité typy antidepresív a liekov zvyšujúcich sťah zvierača močového mechúra.

Pokiaľ nejde situáciu vyriešiť, u muža sa veľmi výrazne znižuje plodnosť a musí s partnerkou prípadne využiť metódy asistovanej reprodukcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zpetna-ejakulace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button