Úvod / Choroby / Spätná ejakulácia (retrográdna ejakulácia)

Spätná ejakulácia (retrográdna ejakulácia)

Spätná ejakuláciaSpätná ejakulácia (retrográdna ejakulácia) je veľmi nepríjemný problém, ktorý trápi niektorých mužov. Je to značná ťažkosť, ktorá narušuje sexuálny život a môže narušiť aj mužskú plodnosť.

Ejakulácia je dej neovládaný vôľou, pri ktorom dôjde k vypudeniu spermií z pohlavného ústrojenstva do močovej trubice a penisom von. Pohlavné cesty vyúsťujú do močovej trubice v oblasti prostaty relatívne blízko pod močovým mechúrom, prieniku spermií do močového mechúra bráni zvierač, ktorý sa automaticky uzavrie. Celý dej je spojený s príjemným pocitom známym ako orgazmus.

Spätná ejakulácia a jej príčiny:


Spätná ejakulácia vznikne, keď spomínaný zvierač umiestnený v dolnej časti močového mechúra nepracuje správne a pri ejakulácii sa neuzavrie.

1. Choroby centrálneho nervového systému

Funkcia zvieračov môže byť narušená pri ochoreniach mozgu ako sú mozgová mŕtvica, roztrúsená skleróza) a mozgové nádory. Do tejto skupiny patrí aj narušenie funkcie zvieračov pri prerušení miechy.

2. Poškodenie miestnych nervov

K poškodeniu nervov v blízkosti močového mechúra a prostaty môže dôjsť v rámci polyneuropatie (typicky u cukrovky) a pri chirurgických zákrokoch (operácia na močovom mechúre, operácia zväčšenej prostaty a rakoviny prostaty).

3. Lieky

Centrálny nervový systém môže byť ovplyvnený aj psychiatrickými liekmi ako sú antidepresíva a antipsychotiká, spätná ejakulácia bola popisovaná aj u niektorých liekov na vysoký tlak a liekov na zväčšenú prostatu.

4. Zúženie močovej trubice

Zúženie sa môže prejaviť nielen poruchou odtoku moču a ťažkosťami pri močení, ale aj spätnou ejakuláciou. Je to vcelku logické - zúžené miesto spôsobí prekážku ejakulátu a ten je pod tlakom vykorenený cez zvierač do močového mechúra.

Prejavy:

Pri retrográdnej ejakulácii dochádza pri pohlavnom styku (alebo pri masturbácii) k normálnemu sexuálnemu vzrušeniu, ktoré je zakončené orgazmom, ale nedôjde k vystreknutiu ejakulátu z močovej trubice. Ak sa stav opakuje, je narušená schopnosť muža úspešne oplodniť partnerku.

Diagnostika:

Diagnóza je stanovená na základe rozhovoru s pacientom a urologickom vyšetrení vrátane vyšetrenia moču, v ktorej je po spätnej ejakulácii abnormálne veľké množstvo spermií. Po samotnom určení prítomnosti spätnej ejakulácie je potom vhodné pátrať po jej príčine.

Liečba:

Ak je to možné, je nutné odstrániť vyvolávajúcu príčinu, ak je to však možné. Najjednoduchšie je vysadenie vyvolávajúcich liekov. Samotná terapia poruchy zvierača u postihnutia nervov a nervového systému je zložitá, niekedy paradoxne pomáhajú určité typy antidepresív a liekov zvyšujúcich sťah zvierača močového mechúra. Pokiaľ nejde situáciu vyriešiť, u muža sa veľmi výrazne znižuje plodnosť a musí s partnerkou prípadne využiť metódy asistovanej reprodukcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *