Flugalin

FlugalinLiek Flugalin sa pre svoj analgetický účinok používa na uvoľnenie miernej až stredne ťažkej bolesti, ako je bolesť zuba, pooperačná bolesť, menštruačná bolesť a bolesť pri migréne.

Princíp lieku Flugalin


Liečivo Flugalinu sa nazýva flubiprofén, ktorý tlmí bolesť, znižuje zvýšenú telesnú teplotu a má protizápalové účinky.

Flubiprofén potláča tvorbu prostaglandínov, ktoré sa v organizme podieľajú na vzniku bolesti, zvýšenej teploty a zápalu.

Využitie

Flugalin sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy, osteoartritídy, ankylozujúcej spondylitídy, muskuloskeletálnych ochorení a stavov po úrazoch, ako je periartritída (zápal tkanív okolo kĺbov), syndróm stuhnutého ramena, burzitída (zápal burzy), bolesť v krížoch, pomliaždeniny alebo vyvrtnutia.

Pre svoj analgetický účinok sa používa na uvoľnenie miernej až stredne ťažkej bolesti, ako je bolesť zuba, pooperačná bolesť, menštruačná bolesť a bolesť pri migréne.

Podávanie

Odporúčaná denná dávka je 150-200 mg flurbiprofénu, rozdelených na 2-4 čiastkové dávky. Vo výnimočných prípadoch sa dávka môže zvýšiť na 300 mg rozdelených na viaceré čiastkové dávky.

Tablety sa podávajú vždy vcelku, s jedlom  a dobre sa zapijú vodou, alebo mliekom.

Výnimočne sa dá podať aj na lačno pre urýchlenie nástupu účinku. Nie všetky lieky (vrátane voľnopredajných) sa dajú kombinovať, potrebné je konzultovať.

Počas užívania sa nesmie piť alkohol! Tento liek môžu užívať dospelý a deti nad 12 rokov.

V tehotenstve sa tento liek môže užívať len vtedy, ak prínos liečby prevýši možné riziko výskytu nežiadúcich účinkov.

Ak sa tento liek užíva v prvých šiestich mesiacoch tehotenstva, majú sa užívať najnižšie účinné dávky a liečba má byť čo najkratšia. Flugalin sa nesmie užívať počas posledných troch mesiacov tehotenstva a počas pôrodu. Nemal by sa používať ani počas dojčenia.

Nevýhody

Tak ako iné lieky aj Flugalin 50 mg môže spôsobovať nežiaduce účinky, hoci sa neprejavia u každého. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, hnačka, plynatosť, zápcha, porucha trávenia, bolesť brucha, krvácanie z tráviaceho traktu, krv v stolici, vriedky v ústnej dutine, zhoršenie ulceróznej kolitídy (zápalové ochorenie hrubého čreva), Crohnovej choroby a menej často zápal sliznice žalúdka, žalúdočný vred, prasknutie a krvácanie vredu.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť zápal pankreasu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button