Emtriva
Emtriva je liek, ktorý patrí medzi antivírusovej preparáty (antivirotiká) a jeho účinnou zložkou je zlúčenina emtricitabín
Princíp lieku Emtriva
Emtricitabín dokáže zablokovať enzým HIV vírusu, ktorý sa označuje ako reverzná transkriptáza.
Reverzná transkriptáza je nutná pre množenie vírusových častíc a jej zablokovanie to vo vysokej miere obmedzí.
Emtricitabín účinkuje najmä proti podtypu HIV vírusu známeho ako HIV1.
Využitie
Emtriva slúži na liečbu infekcie vírusom (HIV) u dospelých, detí a dojčiat starších ako 4 mesiace.
Liek môže znižovať množstvo HIV v krvi (vírusovú záťaž). Môže tiež napomáhať k zvýšeniu počtu T buniek, nazývaných CD4 bunky. Na liečbu HIV infekcie sa musí vždy kombinovať s inými liekmi.
Podávanie
Emtriva sa vyrába v podobe kapsúl o sile 200 miligramov. Liek sa obvykle užíva v dávke 1 tableta 1x denne.
Okrem toho sa liek vyrába aj ako roztok, ktorý sa vypije. Presná dávka je vždy prísne individuálna a stanovuje ju ošetrujúci lekár, bez ktorého odporúčania sa liek nesmie užívať.
Tableta sa užíva nezávisle od jedla a zapíja sa dostatočným množstvom vody. Pri ťažkostiach s prehĺtaním je možné tabletu rozdrviť a rozpustiť v približne 100 ml vody, pomarančovej šťavy alebo hroznovej šťavy a okamžite užiť.
Pri užívaní tohto lieku je prísne zakázané piť alkohol! Liek totiž môže ovplyvniť pozornosť.
V prípade, že pacient má problémy s obličkami, je nutné sa poradiť so svojím lekárom, ktorý môže predpísať menšie množstvo lieku.
Nevýhody
Liek má pomerne dosť nežiaducich účinkov. Veľké množstvo z nich sú však menej závažného charakteru.
Emtriva môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (hnačka, nevoľnosť, vracanie, problémy s trávením vyúsťujúce do ťažkostí po jedle, bolesť brucha).
Taktiež spôsobuje u pacientoch únavu, poruchy sústredenia, bolesti hlavy, motanie hlavy, nechutenstvo a ďalšie.
U niektorých pacientov došlo pri užívaní k zvýšeniu pečeňových testov a ku kožným reakciám (vyrážky, červené škrny, pľuzgiere, opuchy kože, svrbenie) zmeny sfarbenia kože vrátane škvrnitého stmavnutia kože so zvýšením pigmentácie kože.
Medzi vážnejšie poruchy patrí nízky počet bielych krviniek v organizme; zvýšené triglyceridy (mastné kyseliny), žlč alebo cukor v krvi; problémy s pečeňou a pankreasom a niekedy aj anémia (nízky počet červených krviniek).
Okrem toho môže spôsobiť laktátovú acidózu (nadbytok kyseliny mliečnej v krvi).
Použité zdroje: základné zdroje textu