Depresinal

DepresinalDepresinal sa zaraďuje medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina escitalopram.

Princíp lieku Depresinal


Escitalopram ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Escitalopram bráni spätnému vychytávania neuromediátora serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Použitie

Depresinal sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco (tj. neuspávajú) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obvykle psychiater.

Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov spoločne s jedlom alebo bez jedla a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky.

Po ústupe príznakov je pre upevnenie terapeutickej odpovede nutné pokračovať v liečbe po dobu najmenej 6 mesiacov. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Tento liek by sa nemal užívať na liečbu detí a mladistvých do 18 rokov. Predpokladá sa, že sa escitalopram vylučuje do materského mlieka. Preto sa počas liečby neodporúča dojčiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Už to, že Depresinal účinkuje na nervový systém, znamená pomerne veľa rôzných vedľajších účinkov.

Nežiaduce účinky sa najčastejšie prejavujú počas prvého alebo druhého týždňa liečby a ich intenzita a frekvencia výskytu zvyčajne v priebehu liečby znižujú.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. zníženie alebo zvýšenie chuti do jedla, zvýšenie telesnej hmotnostiúzkosť, nepokoj, abnormálne sny, pokles libida, anorgazmia (neschopnosť dosiahnuť orgazmus), bolesť hlavy, nespavosť, ospalosť, závrat.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button