Coluda

ColudaColuda [Koluda] patrí medzi kombinované preparáty, ktoré sa využívajú v liečbe bolesti. Liek je obľúbenou kombináciou účinnej zlúčeniny paracetamol (obsiahnutá napr. v lieku Paralen) a tramadol (obsiahnutá napr. v lieku Tramal).

Princíp lieku Coluda


Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém.

Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Použitie

Coluda je určená na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti.

Možno ju použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo pri pokročilých formách artrózy, využiť sa môže pri bolestiach pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Dávkovanie lieku závisí na odporúčaní predpisujúceho lekára. Väčšinou sa predpisujú 2 tablety denne.

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť dostatočným množstvom vody nezávisle od jedla. Tablety sa môžu rozdeliť na dve rovnaké dávky pozdĺž deliacej ryhy.

Dávka sa pri nedostatočnom efekte môže opatrne zvyšovať, nemala by však byť v žiadnom prípade prekročená denná dávka tramadolu 300 miligramov a paracetamolu 2600 miligramov.

Dávkovanie sa musí upraviť podľa intenzity bolesti a reakcie pacienta, pričom sa má použiť najnižšia možná účinná dávka. Liek sa nemá užívať dlhšie, ako je striktne nevyhnutné. Dĺžku liečby určuje lekár.

Liek sa nemá užívať počas tehotenstva. Po jednorazovej dávke tramadolu nie je vo všeobecnosti nevyhnutné dojčenie prerušiť.

Pri opakovaných dávkach je nutné dojčenie prerušiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok.

Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápchu a zvracanie. Liečení ľudia si tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššie).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button