Ciqorin
Ciqorin patrí do skupiny liečiv, ktoré označujeme ako imunosupresíva. Účinnou látkou je cyklosporín.
Ciqorin a jeho princíp
Imunosupresíva sa používajú na potlačenie obranných reakcií organizmu.
Ak ste po transplantácii orgánu, kostnej drene alebo kmeňových buniek, úlohou Ciqorinu je tlmiť váš imunitný systém. Liek bráni odvrhnutiu transplantovaných orgánov tým, že potláča vznik určitých buniek, ktoré by normálne napádali transplantované tkanivo.
U ľudí s autoimunitným ochorením, kedy imunitný systém napáda bunky vlastného tela, má Ciqorin za úlohu takúto reakciu zastaviť.
Medzi tieto choroby patria aj ťažkosti s očami ohrozujúce váš zrak (endogénna uveitída vrátane Behcetovej uveitídy), ťažké prípady niektorých kožných chorôb (atopická dermatitída alebo ekzém a psoriáza), ťažká reumatoidná artritída a choroba obličiek, ktorá sa označuje ako nefrotický syndróm.
Využitie
Tento liek sa používa u pacientov s transplantovaným orgánom alebo u ľudí s autoimunitným ochorením.
Podávanie
Dávkovanie lieku starostlivo prispôsobí lekár vašim individuálnym potrebám. Príliš vysoká dávka môže ovplyvniť obličky.
Ak ste alebo aj nie ste po transplantácii, je nutné chodiť na pravidelné krvné testy a vyšetrenia do nemocnice.
Nevýhody
Niektoré vedľajšie účinky lieku môžu byť závažné. Keďže liek zaraďujeme do skupiny imunosupresív, vedľajším účinkom môže byť ovplyvnenie schopnosti vášho tela bojovať proti infekciám. To môže spôsobiť vznik nádorov alebo iných druhov rakoviny a to najmä rakoviny kože.
Príznakom infekcie môže byť horúčka alebo bolesť hrdla. Medzi ďalšie nežiadúce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť patria zmeny videnia, strata koordinácie, strata pamäti a svalová slabosť.
Ďalej sa môžu objaviť poruchy mozgu s príznakmi ako sú záchvaty kŕčov, zmätenosti a pocit dezorientácie. Častými vedľajšími účinkami sú aj ťažkosti s obličkami, vysoký krvný tlak, nadmerný rast ochlpenia na tele a tvári a vysoké hladiny lipidov v krvi.
Použité zdroje: základné zdroje textu