Cefuroxím

CefuroxímCefuroxím je antibiotikum zo skupiny cefalosporínov 2. generácie a jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina cefuroxím.

Princíp lieku Cefuroxím


Cefuroxím narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Použitie

Cefuroxím možno predpísať na streptokokovú infekciu dýchacích ciest vrátane angíny, zápalu dutín, zápalu stredného ucha a zápalu pľúc.

Ďalšou možnosťou využitia sú infekcie močových ciest vrátane zápalov obličiek.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí predpisujúceho lekára. Liek existuje vo forme tabliet a u dospelých sa bežne podáva v dávke 250 a 500 miligramov v intervale 12 hodín.

Okrem toho sa vyrába aj v podobe injekčného roztoku o sile 750 a 1500 miligramov – potom býva aplikovaný vnútrožilovo 3x denne.

Pacientovi bude injekčne Cefuroxím podávať lekár alebo zdravotnícky pracovník.

Podáva sa injekciou do svalu (intramuskulárne, iba vo výnimočných prípadoch) alebo pomalou injekciou do žily (intravenózna injekcia) trvajúcou 3 až 5 minút alebo infúziou (kvapkovou) do žily (intravenózna infúzia) trvajúcou až do 30 minút.

Dávka závisí od infekcie, ktorou ktorou pacient trpí a jej závažnosti. Dávka tiež závisí od veku, hmotnosti a od toho, ako dobre fungujú obličky.

Tento liek môže ovplyvňovať pacientovu schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje. Počas užívania tohto lieku môže pacient pociťovať závraty.

Preparát sa má podávať tehotným ženám, len ak lekár zhodnotí, že je to absolútne nevyhnutné.

Taktiež sa má podávať dojčiacim ženám, len ak lekár zhodnotí, že je to absolútne nevyhnutné, pretože tento liek môže prechádzať do materského mlieka. Ak sa u dojčaťa vyskytnú vedľajšie účinky, môže byť nevyhnutné prerušenie dojčenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. U cefalosporínov vznikajú nežiaduce účinky ako sú bolesti hlavy, nechutenstvo a tráviace ťažkosti.

Ďalším nežiaducim efektom sú alergie.

Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. závažná, rozsiahla, kožná vyrážka s pľuzgiermi, vodnatá a závažná hnačka, ktorá môže byť aj krvavá.

Lekári by mali byť opatrní s predpisovaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergickým na penicilín – sú tu totiž časté skrížené alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button