Cancidas

CancidasCancidas je liek, ktorý môžeme zaradiť medzi lieky proti plesniam (antimykotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina Caspofungin (kaspofungín).

Princíp


Caspofungin je látka účinkujúca proti plesniam.

Zlúčenina zablokuje metabolizmus bunkovej steny plesní a tým naruší jej integritu. Výsledkom je smrť plesňových buniek.

Využitie

Cancidas sa používa výhradne na liečbu závažných plesňových infekcií, ak sa plesne dostali do hlbokých tkanív v tele.

Príkladom môžu byť ťažké kvasinkové infekcie, aspergilové infekcie a ďalšie situácie, kedy bežné antimykotiká nepreukázali dostatočný efekt.

Podávanie

Tento liek sa môže podávať iba podľa rozhodnutia lekára. Preparát sa vyrába v podobe prášku, z ktorého sa pripraví roztok na intravenózne podanie v podobe infúzie.

Presná dávka záleží na ťarche infekcie, váhe a veku pacienta a na jeho celkovom zdravotnom stave.

Nevýhody

Cancidas môže mať množstvo nežiaducich účinkov. Po jeho aplikácii sa pomerne často objavuje zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, zimnica a zhoršenie funkcie obličiek (zriedkavo nemožno vylúčiť akútne zlyhanie obličiek).

Cancidas ovplyvňuje aj tráviaci trakt a vyvoláva pocity nevoľnosti, nechutenstvo a zvracanie. U pacientov boli pozorované aj zmeny vo vnútornom prostredí organizmu s častou hypokaliémiou.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu pečene so zvýšením pečeňových testov a vzácne aj so vznikom žltačky a známok pečeňového zlyhania.

Liek môže mať vplyv na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek. Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií vrátane nebezpečného anafylaktického šoku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cancidas

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button