Vyliec.sk > Liek > Brufen

Brufen

BrufenBrufen je nesteroidný protizápalový liek a jedná sa bezkonkurenčne o jeden z najpredávanejších a najpoužívanejších liečiv, pretože sa používa na liečbu bolesti. Patrí do skupiny antireumatiká, antiflogistiká a antiuratikáriá a jeho účinnou látkou je ibuprofén.


Princíp lieku Brufen

Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcielátok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, ale tlmí aj bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Brufen sa používa najmä pri liečbe bolesti. Najviac sa používa proti bolesti hlavy, bolesti krížovbolesti zubovmenštruáčnej bolestibolesti pri poranení mäkkých tkanív ako je pomliaždenie alebo vyvrtnutie, bolesti po malých operačných výkonochbolesti svalov a kĺbov.

Použiť ho môžeme taktiež u bolestiach ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov alebo reumatoidná artritída, ale aj proti horúčke.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Podávanie

Brufen existuje v podobe tabliet o sile 400 miligramov, ale aj v podobe šumivého prášku, suspenzie či sirupu. Tento liek je určený len na krátkodobé použitie a bez lekárovho súhlasu sa nesmie užívať dlhšie ako 10 dní.

Odporúčaná dávka pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov je 400 mg prípravku najviac trikrát denne podľa potreby. Odstup medzi dvomi dávkami má byť aspoň štyri hodiny a nesmie sa užívať viac ako 1 200 mg počas 24 hodín.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti (napr. nevoľnosť) vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubicežalúdočných zápalov žalúdočných vredov. Liek môže narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov a spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Brufen nesmú užívať pacienti, ktorí majú žalúdočný vred, aktívne krvácanie a závažné zlyhanie pečeneobličiek či srdca. Okrem toho liek nie je určený pre deti mladšie ako 12 rokov a pre ženy počas prvého trimestra tehotenstva.

Tablety obsahujú mliečny cukor – laktózu, a preto nie sú vhodné pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.