Alpha D3

Alpha D3Alpha D3 je liek, ktorý sa používa na liečbu chorôb kostí, ale aj na doplnenie chýbajúceho vápnika. Patrí do skupiny vitamíny, vitagény a jeho účinnou látkou je alfakalcidol.

Princíp lieku Alpha D3


Alfakalcidol je derivát vitamínu D3, ktorý zvyšuje hladinu vápnika a fosfátov v krvi a používa sa pri rôznych ochoreniach vyvolaných nedostatkom alebo nedostatočnou účinnosťou vitamínu D, a to najmä pri súčasnom ochorení obličiek. Efekt preparátu bráni rednutie kostí a podporuje mineralizáciu kostnej hmoty.

Využitie

Alpha D3 sa používa pri poruchách tvorby a rastu kostí vyvolaných poruchami funkcie obličiek, u dialýzovaných pacientov alebo pri transplantácii obličky.

Ako doplnková liečba sa liek užíva pri zníženej funkcii prištítnych teliesok alebo hypofosfátovej krivici (z nedostatku fosfátov) alebo osteomalácii, kde nie je účinné užívanie bežného vitamínu D.

Ďalej sa liek používa pri liečbe osteoporózy (rednutie kostí), a to predovšetkým v období po prechode, v starobe a pri osteoporóze v dôsledku liečby glukokortikoidmi, pri osteomalácii (mäknutí kostí v dospelosti) v dôsledku nedostatočného vstrebávania vápnika z rôznych príčin.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti nedostatku vitamínu D.

Alpha D3 sa vyrába v podobe mäkkých kapsúl o sile 0,25; 0,5 a 1 mikrogram.

Bežná dávka pre dospelého človeka a deti s hmotnosťou nad 20 kg je 1 mikrogram lieku denne.

Počas liečby môže lekár podľa potreby dávkovanie znížiť alebo zvýšiť. Pacienti s výrazne rozvinutým ochorením kostí potrebujú vyššie dávky, a to 1 – 3 mikrogramy lieku denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase, najlepšie večer, s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Alpha D3 môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pri užívaní bežných dávok sa väčšinou neobjavujú zásadné nežiaduce účinky, aj keď niektorí ľudia sa sťažujú na tráviace ťažkosti (nechutenstvo).

Vysoké dávky preparátu však môžu spôsobiť predávkovanie vitamínom D alebo zvýšenie hladiny vápnika v krvi. 

Príznaky vzostupu hladiny vápnika v krvi sú únava, ťažkosti v oblasti tráviaceho traktu (nevoľnosť, vracanie, hnačka), pocit smädu a svrbenie, ale aj vyššie riziko tvorby močových kameňov. Veľmi zriedkavo boli popisované aj alergické reakcie.

Alpha D3 nesmú užívať pacienti, ktorí majú sarkoidózuobličkové kamene alebo zvýšenú hladinu vápnika.

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti s hmotnosťou do 20 kg. 

U žien počas tehotenstva alebo dojčenia je liečba dovolená len v závažných prípadoch. Liek obsahuje podzemnicový olej (arašidový olej), a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú alergickí na arašidy alebo sóju.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button