Alerid

AleridAlerid je liek, ktorý sa radí do skupiny antihistaminík, čo sú jedny z liekov proti alergii. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina cetirizín.

Princíp lieku Alerid


Cetirizín je látka, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známej ako histamín.

Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenia preto pôsobí protialergicky.

Použitie

Alerid sa obvykle užíva nárazovo pri slabších alergických reakciách ako je alergická nádcha, alergický zápal spojiviek a žihľavka.

U silných reakcií ako je napríklad anafylaktický šok nie je preparát príliš účinný, ale ak nie je nič iné po ruke, je určite lepší ako nič.

Podávanie

Alerid môže byť predpísaný, ale je k dispozícii aj na voľný predaj. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 10 miligramov a pri alergickej reakcii sa užíva jedna tableta.

Tablety sa majú prehltnúť celé a zapiť pohárom vody. Tableta sa môže rozdeliť na dve rovnaké dávky.

Klinické štúdie nepreukázali poruchu pozornosti, bdelosti a schopnosti viesť vozidlá po užití Aleridu v odporúčaných dávkach.

Účinok je značne individuálny. Preparát sa nemá podávať tehotným ženám. Nepredpokladá sa, že prípadné náhodné užitie lieku tehotnou ženou môže mať škodlivé účinky na plod.

Liek sa má však užívať len v nevyhnutnom prípade a po konzultácii s lekárom.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Alerid môže nepriaznivo ovplyvniť pozornosť a pôsobiť celkový útlm a ospalosť.

Okrem toho boli po požití lieku často opisované nešpecifické príznaky ako bolesti hlavy, závraty a sucho v ústach.

Medzi časté vedľajšie účinky, ktoré sa môžu objaviť hneď po prvom užití lieku alebo sa môžu rozvinúť aj neskôr patrí taktiež napr. zápal hltana (bolesť hrdla), nádcha (opuch a podráždenosť v nose), hnačka, nevoľnosťúnava.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. nepokoj, mravčenie v rukách a noháchbolesť bruchasvrbenie, vyrážka, pocit slabosti a/alebo extrémna únava, celková nevoľnosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button