Adipex retard

Adipex retard

Adipex retard je liek zo skupiny liekov na chudnutie, presnejšie povedané liek znižujúci chuť do jedla (odborne anorektikum). Na rozdiel od radu preparátov na chudnutie ide o skutočný liek, tj. má vedecky dokázané účinky vrátane účinkov nežiaducich. Hlavnou účinnou látkou je fentermin, ktorý patrí medzi syntetické stimulanciá, ktoré sú svojim účinkom podobné amfetamínu.

Princíp lieku Adipex retard

Účinnou látkou preparátu je zlúčenina fentermín. Je svojím chemickým zložením blízka noradrenalínu, ktorý má vplyv na centrálny nervový systém a odtiaľ na celý organizmus.

Blokuje chuť na jedlo a celkovo môže daného jedinca stimulovať. Z toho však vyplývajú aj jeho nežiaduce účinky.

Doba liečby sa väčšinou pohybuje v týždňoch a nemala by byť dlhšia ako 3 mesiace.

Využitie

Liek sa používa na liečbu obezity. Liečba by pochopiteľne mala byť vedená skúseným obezitológa a adipex rozhodne nie je liečbou prvej voľby, ktorú by mal obézny človek dostať.

Základom je vždy spolupráca pacienta, redukcia hmotnosti dostatočným pohybom a zdravé stravovanie. Až pri zlyhaní týchto opatrení možno o lieku Adipex retard uvažovať.

Podávanie

Je len na lekársky predpis. Liek by mal predpisovať najlepšie obezitológ, ktorý má pacienta v starostlivosti a ktorý má detailné informácie o jeho ďalších chorobách a užívaných liekoch.

Aj keď sa liek užíva presne podľa odporúčania, môže natoľko ovplyvniť reaktivitu, že je znížená pozornosť a schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje. To je obzvlášť pri súčasnom požití alkoholu.

Akútne predávkovanie sa prejavuje nepokojom, motorickým stereotypom, triaškou, hyperreflexiou, horúčkou, tachypnoe, vertigom, halucináciami, zmenami krvného tlaku, arytmiami, nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, respiračným a cirkulačným kolapsom, kŕčmi, ospalosťou a kómou.

Nevýhody

Liek môže spôsobovať nepríjemné stavy spojené s bolesťami hlavy, nespavosťou, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku a pocitom sucha v ústach.

Veľmi nebezpečný je najmä vznik pľúcnej hypertenzie, tj. zvýšenie krvného tlaku v pľúcnom riečisku. Užívanie liekov sa neodporúča v tehotenstve.

Nežiaduce účinky sa môžu zvyšovať pri užívaní liekov zo skupiny inhibítorov MAO (niektoré antidepresíva), preto by sa nemali užívať súčasne.

Adipex retard by nemali užívať ľudia so zvýšenou funkciou štítnej žľazy, nedostatočne kontrolovaný vysokým krvným tlakom a so zeleným zákalom, môže totiž zhoršiť priebeh týchto ochorení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button